Home / SVET / Putin dostal od Číny pochvalu a vyzval ju na užšie vzťahy v oblasti vojenskej spolupráce

Putin dostal od Číny pochvalu a vyzval ju na užšie vzťahy v oblasti vojenskej spolupráce

8.11.2023 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin povedal čínskemu vysokopostavenému vojenskému predstaviteľovi, že by Moskva a Peking mali rozšíriť ich spoluprácu v oblasti vojenských satelitov a ďalších potenciálnych obranných technológií.

Putin podpredsedovi čínskeho Ústredného vojenského výboru Čangovi Jou-sia zdôraznil, že je dôležité rozvíjať užšie vojenské väzby, pričom prioritu má oblasť špičkových technológií.

Spolupráca Ruska a Číny

„Mám na mysli vesmír vrátane prostriedkov na vysokej obežnej dráhe a nových perspektívnych typov zbraní, ktoré zaistia strategickú bezpečnosť Ruska aj Čínskej ľudovej republiky,“ povedal bez podrobností Putin, ktorého vyjadrenia odvysielala televízia.

Hoci Rusko a Čína podľa neho „nebudujú vojenské aliancie založené na vzorcoch studenej vojny“, ich spolupráca je „seriózny faktor pri stabilizovaní medzinárodnej situácie“.

NATO chce rozšíriť svoj dosah do ázijsko-tichomorského regiónu, povedal tiež Putin s tým, že je to „pokus presiahnuť jeho geografickú sféru vplyvu“.

„Spojené štáty čoraz viac zaťahujú členov aliancie do podnecovania napätia v ázijsko-tichomorskom regióne a pokúšajú sa vytvárať nové vojensko-politické aliancie, vrátane krajín tohto regiónu, vychádzajúc zo svojich vlastných egoistických záujmov,“ povedal a dodal, že Čína s Ruskom na to reagujú „pokojne a vyrovnane“.​

Pochvala za odolávanie tlaku Západu

Čang pochválil Moskvu za to, že odoláva tlaku Západu v podobe sankcií a ukazuje mu, že ju nezlomia žiadne ťažkosti. „Čínska strana vám za to vyjadruje rešpekt,“ povedal.

Generál sa počas dňa stretol aj s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom a tiež chválil vzájomnú vojenskú spoluprácu a podporu v kľúčových otázkach.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský minister obrany, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – Putin dostal od Číny pochvalu a vyzval ju na užšie vzťahy v oblasti vojenskej spolupráce © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Žiadosť prokurátora ICC o zatykače na izraelských predstaviteľov vyvoláva vo svete kritiku i pochvalu

Prezident Spojených štátov, dôležitého spojenca Izraela, Joe Biden krok prokurátora označil za "poburujúci".

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *