Home / SVET / Lukašenko považuje vyhostenie wagnerovcov za hlúpe, okolité krajiny varujú pred zatvoreným hraníc

Lukašenko považuje vyhostenie wagnerovcov za hlúpe, okolité krajiny varujú pred zatvoreným hraníc

31.8.2023 (SITA.sk) – Bieloruský vodca Alexander Lukašenko označil požiadavky o vyhostenie žoldnierov z ruskej Wagnerovej skupiny z Bieloruska za „nerozumné a hlúpe“.

Situácia na hraniciach

Reagoval tak na žiadosť ministrov Poľska, Litvy, Lotyšska a Estónska, ktorí sa v pondelok stretli vo Varšave, aby prediskutovali situáciu na hraniciach s Bieloruskom, kde sú niektorí wagnerovci od neúspešnej júnovej vzbury. Informuje o tom spravodajský portál Politico.

„V Poľsku, Litve alebo iných pobaltských štátoch by nemal byť jediný zahraničný vojak. Potom môžeme tiež tvrdiť, že sa tu nachádzajú vojaci z iných krajín,“ vyhlásil Lukašenko počas stretnutia bezpečnostnej rady. „Ale zatiaľ sú to nerozumné a hlúpe požiadavky,“ dodal.

Vyhostenie wagnerovcov

Ministri Poľska a pobaltských štátov vo svojom vyhlásení požiadali Lukašenkovu vládu, aby zo svojho územia vyhostila žoldnierov z Wagnerovej skupiny okamžite.

Tiež žiadajú, aby odviedla nezdokumentovaných migrantov z pohraničných oblastí a poslala ich do domovských krajín. Zároveň varovali, že ak nastane „kritický incident“ na hraniciach s niektorou z ich krajín, zatvoria svoju hranicu s Bieloruskom.

Príchod wagnerovcov zvýšil napätie medzi Bieloruskom, Poľskom a Pobaltím. Krajiny susediace s Bieloruskom posilnili bezpečnosť na hraniciach. Bielorusko zas pri hraniciach s Poľskom a Litvou nedávno začalo vojenské cvičenia.

Viac k témam: Bieloruský prezident, Vyhostenie, Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk – Lukašenko považuje vyhostenie wagnerovcov za hlúpe, okolité krajiny varujú pred zatvoreným hraníc © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Biely dom varuje pred rozmiestnením srbských vojakov a techniky pri Kosove, vyzýva k ich stiahnutiu

Mierové sily KFOR v Kosove vedené Severoatlantickou alianciou (NATO) posilnili britskí vojaci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *