Home / SVET / Nacionalista Girkin sa chce uchádzať o post ruskej hlavy štátu. Tvrdí, že je lepší vojnový stratég ako Putin

Nacionalista Girkin sa chce uchádzať o post ruskej hlavy štátu. Tvrdí, že je lepší vojnový stratég ako Putin

31.8.2023 (SITA.sk) – Ruský nacionalista Igor Girkin, ktorý je vo väzbe, oznámil, že sa chce v prezidentských voľbách v marci 2024 uchádzať o post ruskej hlavy štátu.

Minister obrany

Girkin, ktorý ako provojnový bloger vystupuje pod menom Strelkov, to uviedol vo štvrtok vo vyhlásení zverejnenom na komunikačnej platforme Telegram. Informuje o tom web Politico.

Girkin sa stal známy v roku 2014, keď sa na krátke obdobie stal ministrom obrany separatistickej Doneckej ľudovej republiky.

Holandský súd ho v neprítomnosti odsúdil pre jeho rolu v zostrelení lietadla spoločnosti Malaysian Airlines, v ktorom zomrelo 298 ľudí.

Sľuby Girkina

V súvislosti s ohlásením snahy stať sa prezidentom Girkin napísal, že je lepší vojenský stratég ako dlhoročný ruský vodca Vladimir Putin. Ďalej uviedol, že nemá záväzky voči klanom ruských oligarchov a na rozdiel od Putina nikdy nedôveroval Západu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zároveň sľúbil potlačenie korupcie v ruskom obrannom sektore, ktorá je podľa neho hlavným dôvodom neúspešnej vojenskej kampane na Ukrajine. Girkin tiež konštatoval, že by v prípade zvolenia nezostal vo funkcii tak dlho ako Putin.

Problémom Girkina je však to, že ho v júli zatkli na základe obvinení z extrémizmu po tom, ako na Telegrame kritizoval Putina a posmieval sa z neho. Ak ho usvedčia, mohol by zostať vo vezení do 5 rokov a podľa ruskej ústavy by sa nemohol uchádzať o post prezidenta.

Viac k témam: Prezidentské voľby v Rusku, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – Nacionalista Girkin sa chce uchádzať o post ruskej hlavy štátu. Tvrdí, že je lepší vojnový stratég ako Putin © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mladí Ukrajinci sú presvedčení o víťazstve vo vojne, cez 80 percent sa chce podieľať na obnove krajiny

V prieskume sa pýtali mladých Ukrajincov žijúcich doma aj vo vedľajšom Poľsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *