Home / SVET / Ukrajinskí utečenci v Česku žijú v biede, pod hranicou chudoby sa nachádzajú až dve tretiny ľudí

Ukrajinskí utečenci v Česku žijú v biede, pod hranicou chudoby sa nachádzajú až dve tretiny ľudí

9.8.2023 (SITA.sk) – Dve tretiny ukrajinských utečencov v Českej republike žijú pod hranicou chudoby. Najohrozenejšie sú domácnosti s deťmi. Podľa prieskumu agentúry PAQ pod hranicou príjmovej chudoby je v Česku 68 percent ukrajinských utečencov. Informuje o tom portál Novinky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Najväčšia prekážka je neznalosť jazyka

Z prieskumu ďalej vyplýva, že prácu si v Česku našlo 67 percent ekonomicky aktívnych utečencov z Ukrajiny, ale viac ako polovica z nich pracuje na menej kvalifikovanej pozícii. Za najväčšiu prekážku pre získanie práce utečenci označujú nedostatočnú znalosť češtiny (71 %). Problémom je aj to, že nemajú počas pracovného času kde nechávať deti (29 %), ale aj problémy s uznaním vzdelania z Ukrajiny (28 %).

Prieskumu sa zúčastnilo takmer 1500 domácností

Zhruba polovica ukrajinských utečencov v Česku (49 %) býva v podnájme. Súvisí to hlavne so zmenou zákona, podľa ktorého majú nárok na bezplatné ubytovanie nad rámec prvých 150 dní od udelenia dočasnej ochrany len zraniteľné osoby, čiže deti, seniori, prípadne ľudia starajúci sa o deti vo veku do šesť rokov.

V prieskume, v ktorom agentúra PAQ Research spolupracovala so Sociologickým ústavom Akadémie vied ČR, sa zúčastnilo 1 425 domácností, v ktorých žije 3 789 ľudí vrátane 1 203 detí.

Viac k témam: Chudoba, rusko-ukrajinský konflikt, Utečenci, utečenci z Ukrajiny, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Ukrajinskí utečenci v Česku žijú v biede, pod hranicou chudoby sa nachádzajú až dve tretiny ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Top foto dňa (17. jún 2024): Pellegrini na samite EÚ, Slovan Bratislava u primátora Valla či pohreb viceprezidenta Malawi

Pondelok očami fotografov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *