Home / SLOVENSKO / Bratislava hostí samit prezidentov krajín B9, príde aj generálny tajomník NATO

Bratislava hostí samit prezidentov krajín B9, príde aj generálny tajomník NATO

6.6.2023 (SITA.sk) – V utorok 6. júna sa v Bratislave koná ôsmy samit prezidentov krajín B9. Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestujú do Bratislavy prezidenti Bulharska, Česka, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska. Na stretnutí sa zúčastní aj generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg.

Na Bratislavskom hrade budú lídri rokovať o viacerých otázkach spojených s bezpečnosťou nášho regiónu vrátane Slovenska, ako aj o dopadoch pokračujúcej ruskej vojenskej agresie na Ukrajine špecificky na východoeurópske krajiny.

Ako informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec, oficiálne otvorenie samitu je naplánované na 11:20. Nasledovať budú vystúpenia prezidentky Zuzany Čaputovej, prezidenta Rumunska, prezidenta Poľska a generálneho tajomníka NATO, následne bude plenárne zasadnutie.

Lídri Bukureštskej deviatky sa pravidelne stretávajú od roku 2015, aby zladili svoje pozície pred riadnym samitom NATO. Skupina B9 vznikla z iniciatívy prezidentov Poľska a Rumunska a prvé stretnutie lídrov sa konalo v Bukurešti.

Viac k témam: B9 Bukurešťská deviatka, Bratislavský hrad, Generálny tajomník NATO, Krajiny Bukureštskej deviatky (B9), Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Bratislava hostí samit prezidentov krajín B9, príde aj generálny tajomník NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Volič poškodil urnu na nepoužité hlasovacie lístky, z volebnej miestnosti ho vyviedla polícia

V okrese Zlaté Moravce volič nechcel odovzdať nepoužité hlasovacie lístky, následne do schránky udrel päsťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *