Home / SVET / V kontrole zbraní vzniká vákuum, tvrdí Rusko a za nefungujúce vzťahy s inými štátmi vraj nemôže

V kontrole zbraní vzniká vákuum, tvrdí Rusko a za nefungujúce vzťahy s inými štátmi vraj nemôže

29.5.2023 (SITA.sk) – V oblasti kontroly zbraní vzniká podľa Kremľa v dôsledku zhoršených vzťahov medzi viacerými krajinami vákuum. Hovorca Dmitrij Peskov to v pondelok povedal, keď reagoval na otázku o rozhodnutí vodcu Vladimira Putina formálne „vypovedať“ Zmluvu o konvenčných ozbrojených silách z konca studenej vojny. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

„V tejto oblasti kontroly zbrojenia a strategickej stability sa teraz, samozrejme, vytvára veľké vákuum, ktoré by v ideálnom prípade bolo urýchlene vyplnené novými aktmi medzinárodného práva na reguláciu tejto situácie,“ povedal Peskov s tým, že je to v záujme celého sveta.

Ale aby sa tak stalo, potrebujeme fungujúce bilaterálne vzťahy s celým radom štátov, ktoré v súčasnosti chýbajú,“ vyhlásil a dodal, že to „nie je naša chyba“.

Zmluva o konvenčných ozbrojených silách v Európe z roku 1990 stanovila limity pre rozmiestnenie vojenského vybavenia v Európe. Rusko pozastavilo účasť na nej v roku 2007 a celkom ju ukončilo v roku 2015. Tento mesiac Putin podpísal výnos, ktorým symbolicky vypovedá zmluvu po diskusii a hlasovaní v ruskom parlamente v tejto veci.

Viac k témam: medzinárodné právo, Ruská vláda, Zbrane, zbrojenie
Zdroj: SITA.sk – V kontrole zbraní vzniká vákuum, tvrdí Rusko a za nefungujúce vzťahy s inými štátmi vraj nemôže © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ruské útoky poškodili energetickú infraštruktúru vo viacerých oblastiach na Ukrajine

Na postihnutých miestach sú už tímy, ktoré posudzujú škody spôsobené ruskými útokmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *