Home / SLOVENSKO / Kubina: Neexistuje iná osoba na Slovensku alebo v zahraničí ako Kočner, ktorá by mala motív zavraždiť Kuciaka

Kubina: Neexistuje iná osoba na Slovensku alebo v zahraničí ako Kočner, ktorá by mala motív zavraždiť Kuciaka

12.5.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 12. mája, 11:20

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v piatok pokračujú záverečné reči procesných strán v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Právny zástupca rodičov zavraždeného novinára Peter Kubina v rámci svojej reči zdôraznil, že sa bezvýhradne pripája k záverečnej reči prokurátorov, ktorá konštatovala vinu obžalovaného podnikateľa Mariana Kočnera.

Iná osoba s motívom neexistuje

Poškodených v oboch spojených trestných veciach podľa Kubinu spája, že sa v istej fáze svojho profesionálneho života stretli so záujmami Mariana Kočnera a on ich vnímal ako hrozbu. Práve Kuciak pritom podľa neho svojou investigatívnou činnosťou najviac a najdlhšie ohrozoval záujmy obžalovaného. Pripomenul pri tom kauzy ako zmenky, Technopol, Donovaly alebo Unifarma.

Pokiaľ ide o vinu Mariana Kočnera a spoluobžalovanej Aleny Zsuzsovej v prípade vraždy novinára, preukazuje ju podľa Kubinu napríklad ich zdokumentované stretnutie deň po vražde 22. februára 2018 alebo napríklad šifrovaná komunikácia, ktorá vrcholila práve v dňoch pred vraždou novinára.

„Neexistuje iná osoba na Slovensku alebo v zahraničí, ktorá by mala motív zavraždiť Jána Kuciaka,“ povedal Kubina na margo Mariana Kočnera.

Milión eur ako náhrada škody

Vykonaným dokazovaním boli podľa Kubinu zdôveryhodnené výpovede kľúčových svedkov Zoltána Andruskóa alebo Petra Tótha.

„Výpovede svedkov boli konzistentné s ich výpoveďami z prípravného konania a boli potvrdzované dokazovaním na hlavnom pojednávaní,“ vyhlásil Kubina. Na základe toho požaduje pre rodičov Kuciaka od obžalovaných náhradu škody vo výške jeden milión eur.

Pred a po vražde si vymenili tisíce správ

Aj podľa druhého zástupcu Kuciakovcov Romana Kvasnicu bolo dokazovaním preukázané, že vraždu novinára si objednal Marian Kočner u Aleny Zsuzsovej. Poukázal pritom na tisíce správ, ktoré si vymenili v priebehu niekoľkých mesiacov pred a po vražde.

Kvasnica tiež zdôraznil informačné prepojenie medzi vykonávateľmi a objednávateľmi vraždy, pričom poukázal na výpoveď Zoltána Andruskóa, podľa ktorej mali vykonávatelia vraždy informácie o jej vyšetrovaní práve od Mariana Kočnera.

„Vykonávatelia vedeli, akým smerom a akým spôsobom sa vyvíja vyšetrovanie,“ skonštatoval Kvasnica s tým, že Marian Kočner sa o celú vec aktívne zaujímal.

Kvasnica dodal, že výpovede obžalovaných v tejto trestnej veci považuje za nedôveryhodné, pretože „obsahujú rôzne protirečivé a logické nezmysly“.

Kočnerovi a Zsuzsovej doživotie

Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry navrhli v záverečných rečiach v utorok 9. mája obžalovaným Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej doživotné tresty väzenia, a tiež tresty prepadnutia majetku.

Dušanovi Kracinovi, ktorý je obžalovaný v prípade prípravy vrážd, navrhli prokurátori trest 25 rokov väzenia a spoluobžalovanému Darkovi Dragičovi trest 17 rokov väzenia. Súd by rozsudok mohol vyniesť v piatok 19. mája

Viac k témam: Príprava vrážd prokurátorov, Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, Súdy, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: SITA.sk – Kubina: Neexistuje iná osoba na Slovensku alebo v zahraničí ako Kočner, ktorá by mala motív zavraždiť Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavnú ulicu Košíc roztancovala ľudová karička, ide o tradíciu medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest

Vek tanečníkov a tanečníčok sa pohyboval od troch do 83 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *