Home / SVET / Bieloruský reportér je odsúdený na tri roky za článok, v ktorom citoval známeho muža zabitého pri policajnej razii

Bieloruský reportér je odsúdený na tri roky za článok, v ktorom citoval známeho muža zabitého pri policajnej razii

23.3.2023 (SITA.sk) – Súd v Bielorusku vo štvrtok odsúdil reportéra miestneho vydania jedného z najpopulárnejších ruských novín na tri roky väzenia za urážku autoritárskeho vodcu krajiny Alexandra Lukašenka.

Policajná razia

Hienadž Mažejka bol odsúdený za článok z roku 2021 v ruskom denníku Komsomoľská pravda, ktorý citoval známeho muža zabitého pri policajnej razii a ktorý o zosnulom hovoril v dobrom. Tento príbeh rozhneval bieloruského prezidenta Lukašenka, ktorý čoraz tvrdšie potláča opozíciu a kritiku.

Spomenutým zabitým mužom bol IT pracovník menom Andrej Zelcar, ktorého zastrelili, keď agenti bieloruskej KGB prišli do bytového domu v rámci razie zameranej na pátranie po „teroristoch“.

Útek do Ruska

Pri akcii zahynul aj príslušník KGB. Tento príbeh bol rýchlo stiahnutý z webovej stránky novín, ale úrady tento web zablokovali a Komsomoľská pravda neskôr ukončila činnosť v Bielorusku.

Mažejka po týchto udalostiach utiekol do Ruska, ale v Moskve ho zadržali a poslali naspäť do Bieloruska.

Viac k témam: Bieloruský prezident, KGB Bieloruská tajná služba, Novinár
Zdroj: SITA.sk – Bieloruský reportér je odsúdený na tri roky za článok, v ktorom citoval známeho muža zabitého pri policajnej razii © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bude najnovšia americká pomoc pre Ukrajinu posledná?

Anton Hofreiter hovorí, že americká podpora Ukrajine sa stala príliš neistá vzhľadom na to, ako dlho bolo schvaľovanie ostatného balíka v slepej uličke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *