Home / EKONOMIKA / Ministerstvo práce vyplatilo zamestnancom sociálnych služieb príspevok v sume takmer 50 miliónov eur, chce podporiť nedostatkové profesie

Ministerstvo práce vyplatilo zamestnancom sociálnych služieb príspevok v sume takmer 50 miliónov eur, chce podporiť nedostatkové profesie

16.3.2023 (SITA.sk) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo vybraným zamestnancom sociálnych služieb a centier pre deti a rodiny stabilizačný príspevok v celkovej sume takmer 50 miliónov eur. Podporilo tak spolu viac ako 18-tisíc zdravotníckych a sociálnych zamestnancov v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, rovnako odborných pracovníkov či opatrovateľov vo vybraných zariadeniach sociálnych služieb aj v teréne.

Podpora nedostatkových profesií

Jednorazovým príspevkom chce rezort práce motivovať zamestnancov a zároveň stabilizovať a podporiť tieto dnes nedostatkové profesie. Ministerstvo práce a sociálnych vecí o tom informovalo v tlačovej správe.

Okrem sestier, fyzioterapeutov, opatrovateľov a nižšieho zdravotníckeho personálu sa táto pomoc vzťahovala aj na ďalších odborných pracovníkov, vychovávateľov, logopédov, psychológov aj terénnych pracovníkov. Zamestnávatelia mali možnosť podať žiadosť o dotáciu na stabilizačný príspevok do konca januára tohto roka Jednorazový príspevok vo výške 2 000 až 4 000 eur je oslobodený od zdravotných aj sociálnych odvodov.

Som veľmi rád, že stabilizačný príspevok v plnej výške a v závislosti od náročnosti danej profesie získalo viac ako 70 percent sociálnych pracovníkov, ktorí naň mali nárok, čo je vyše 18 600 zamestnancov,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Nárok na príspevok

Podmienkou poskytnutia stabilizačného príspevku bol záväzok zamestnanca odpracovať tri roky u zamestnávateľa, s ktorým má uzavretú pracovnú zmluvu. Ak sa zamestnanec rozhodne ukončiť pracovný pomer skôr, je povinný vrátiť pomernú časť poskytnutého stabilizačného príspevku podľa dĺžky obdobia, ktoré mu chýba na splnenie zmluvného záväzku.

Nárok na príspevok si rovnako mohli uplatniť aj zamestnanci pracujúci v kratšom pracovnom čase ako týždenný, a to v pomernej výške podľa príslušnej pracovnej pozície.

Zamestnancov neverejných poskytovateľov sociálnych služieb štát podporil sumou 14,6 milióna eur, v zariadeniach v kompetencii samospráv dostalo viac ako 6-tisíc zamestnancov spolu cez 17 miliónov eur. Subjekty sociálnoprávnej ochrany detí a sociálne kurately získali stabilizačné príspevky vo výške 1 milión eur a štátne centrá pre deti a rodiny celkovo vyše 4,4 milióna eur pre viac ako 2-tisíc pracovníkov. Výška dotácie sa odvíja od druhu pracovnej činnosti a pracovného úväzku.

Viac k témam: Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Sociálny pracovník, Stabilizačný príspevok, Štátna podpora, Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo práce vyplatilo zamestnancom sociálnych služieb príspevok v sume takmer 50 miliónov eur, chce podporiť nedostatkové profesie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Sociálna poisťovňa kontaktuje na možnosť využitia generálneho pardonu. Zmenu kontaktných údajov treba nahlásiť

Sociálna poisťovňa v týchto dňoch zasiela upozornenia na možnosť využitia generálneho pardonu. Tie subjekty, ktorých sa táto možnosť týka a Sociálna poisťovňa na ne eviduje kontakty, dostanú SMS, e-mail alebo správu do elektronickej schránky. Kontaktné údaje Na možnosť využitia generálneho pardonu bude Sociálna poisťovňa upozorňovať pravidelne mesačne počas jeho trvania až do augusta. Poisťovňa zároveň klientom pripomína, že v prípade, ak v poslednom období zmenili kontaktné údaje, aby túto zmenu oznámili. Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) si svoje kontaktné údaje môžu v Sociálnej poisťovni aktualizovať prostredníctvom eSlužieb. [related id="1884284" /] Výška svojho dlhu Zamestnávateľ si kontaktné údaje môže preveriť a doplniť pri odosielaní registračného listu fyzickej osoby, registračného listu zamestnávateľa, či mesačného výkazu poistného. Klienti si kontaktné údaje môžu aktualizovať aj pri osobnej návšteve pobočky Sociálnej poisťovne. Subjekty, ktoré poznajú výšku svojho dlhu, ho môžu ihneď uhradiť. Zamestnávatelia tiež môžu ihneď odovzdať chýbajúci mesačný výkaz a uhradiť dlh. Sociálna poisťovňa na základe generálneho pardonu automaticky odpustí penále a bude ich o tom informovať. Prvý proces hromadného oddlženia vykoná Sociálna poisťovňa v apríli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *