Home / SLOVENSKO / Novinárska obec aj po rokoch od vraždy Kuciaka čelí útokom, podľa ministerstva kultúry ide o celosvetový problém

Novinárska obec aj po rokoch od vraždy Kuciaka čelí útokom, podľa ministerstva kultúry ide o celosvetový problém

21.2.2023 (SITA.sk) – Ministerstvo kultúry SR (MK SR) upozorňuje, že i päť rokov po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej čelí novinárska obec útokom politikov aj verejnosti. Vyplynulo to z výsledkov prieskumu Investigatívneho centra Jána Kuciaka o bezpečnosti novinárov na Slovensku, ktoré boli predstavené na Media Freedom Conference organizovanej rezortom kultúry.

Problém s bezpečnosťou novinárov

V statuse na sociálnej sieti ministerstvo dodalo, že problém s bezpečnosťou novinárov je celosvetový a počet zabitých novinárov v roku 2022 vzrástol. Počas neho prišlo o život 86 novinárov, čo je markantný nárast oproti trom predošlým rokom.

Rezort uviedol, že v mediálnej oblasti vyvíjajú aktivitu. Pripomenul, že minulý rok bola prijatá nová mediálna legislatíva z ich dielne.

Posilnenie ochrany

„Významnou súčasťou nového mediálneho zákona je aj posilnenie ochrany novinárov/-k cez ochranu zdroja, zabezpečenie takejto ochrany aj pre tých, ktorí sú súčasťou on-line spravodajských portálov, efektívnejšie zakročenie proti šíreniu dezinformácií či podporu redakčnej nezávislosti,“ priblížilo MK SR.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Piate výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej (fotografie)

„Rovnako ako v roku 2018 ľudia na celom Slovensku protestmi dávali jasne najavo svoj nesúhlas, musíme plniť Jánov odkaz i dnes – odhaľovať pravdu a nebyť voči zlu ľahostajní. Ján, Martina, nikdy nezabudneme,“ uzavrelo ministerstvo status.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera.

Viac k témam: investigatívny novinár, novinárska obec, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: SITA.sk – Novinárska obec aj po rokoch od vraždy Kuciaka čelí útokom, podľa ministerstva kultúry ide o celosvetový problém © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V druhom kole prezidentských volieb by podľa prieskumu Focus vyhral Pellegrini, porazil by Korčoka aj Harabina

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý bol realizovaný od 14. do 21. februára na reprezentatívnej vzorke 1025 respondentov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *