Home / SVET / Machu Picchu pre nepokoje zatvorili, poškodená je aj železničná trať k svetoznámej pamiatke

Machu Picchu pre nepokoje zatvorili, poškodená je aj železničná trať k svetoznámej pamiatke

22.1.2023 (Webnoviny.sk) – Úrady v Peru pre nepokoje na neurčito zatvorili známe staroveké ruiny Machu Picchu. Ministerstvo kultúry informovalo, že k zatvoreniu svetoznámej pamiatky a Inkskej cesty, ktorá k nej smeruje, pristúpili, aby „chránili bezpečnosť turistov a obyvateľstva vo všeobecnosti“.

Zatvorená trať

Od štvrtka je pre poškodenie koľají zatvorená železničná trať k Machu Picchu. V dôsledku toho tam uviazlo 417 turistov a nemohlo sa dostať preč, informoval v sobotu na tlačovej konferencii minister turizmu Luis Fernando Helguero.

Ministerstvo kultúry uviedlo, že turisti, ktorí si kúpili lístky na Machu Picchu od soboty do jedného mesiaca po skončení protestov, budú môcť získať plnú náhradu.

Nepokoje a protesty

Peruánske úrady zatvorili pamiatku, keď krajinou zmietajú protesty a nepokoje po zosadení a zatknutí prezidenta Pedra Castilla. Tie si vyžiadali už viac ako 55 mŕtvych. Protesty sa koncentrujú prevažne na juhu Peru, no demonštranti sa začali schádzať aj v hlavnom meste Lima.

Tam v sobotu polícia vykonala raziu na najdôležitejšej verejnej univerzite, aby vysťahovala demonštrantov z veľkých demonštrácií ubytovaných v areáli. Polícia zadržala viac ako 100 ľudí, uviedol minister vnútra Vicente Romero.

Demonštranti žiadajú odstúpenie prezidentky Diny Boluarte, zatvorenie Kongresu a prepustenie Castilla z väzenia. Boluarte bola Castillova viceprezidentka a vo funkcii ho nahradila, keď sa dekrétom 7. januára snažil rozpustiť Kongres. Castillo je v súčasnosti zadržaný pre obvinenia zo vzbury.

Viac k témam: Machu Picchu
Zdroj: Webnoviny.sk – Machu Picchu pre nepokoje zatvorili, poškodená je aj železničná trať k svetoznámej pamiatke © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bude najnovšia americká pomoc pre Ukrajinu posledná?

Anton Hofreiter hovorí, že americká podpora Ukrajine sa stala príliš neistá vzhľadom na to, ako dlho bolo schvaľovanie ostatného balíka v slepej uličke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *