Home / SVET / Zelenskyj podpísal dekrét podporujúci suverenitu Japonska nad spornými Kurilskými ostrovmi (video)

Zelenskyj podpísal dekrét podporujúci suverenitu Japonska nad spornými Kurilskými ostrovmi (video)

8.10.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal dekrét podporujúci suverenitu Japonska nad Kurilskými ostrovmi v Ochotskom mori. Vo večernom videoprejave uviedol, že tak učinil v nadväznosti na kroky prijaté ukrajinským parlamentom, ktorý potvrdil „rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti Japonska“ vrátane sporných ostrovov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rusko nemá žiadne právo na tieto územia,“ povedal Zelenskyj.

Uvedené súostrovie v roku 1945 anektoval Sovietsky zväz, no Japonsko si ho stále nárokuje. Rusko v marci prerušilo rozhovory o mierovej zmluve s Japonskom o Kurilských ostrovoch a rozhodlo sa odstúpiť od spoločných ekonomických projektov v rámci odvety za sankcie Tokia pre ruskú inváziu na Ukrajinu.

Obe krajiny nikdy nepodpísali mierovú zmluvu, ktorá by formálne ukončila nepriateľstvo počas druhej svetovej vojny, a to z dôvodu sporu o Ruskom kontrolované ostrovy severne od Hokkaida, ktoré Moskva na konci vojny obsadila.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Dekrét, rusko-ukrajinský konflikt, suverenita, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Zelenskyj podpísal dekrét podporujúci suverenitu Japonska nad spornými Kurilskými ostrovmi (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Peskov potvrdil, že Rusko začalo sťahovať svoje mierové sily z Náhorného Karabachu

Rusko nasadilo niekoľko tisíc vojakov v Náhornom Karabachu v roku 2020 po vtedajšej eskalácii konfliktu Arménska a Azerbajdžanu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *