Home / SVET / Zelenskyj podpísal dekrét podporujúci suverenitu Japonska nad spornými Kurilskými ostrovmi (video)

Zelenskyj podpísal dekrét podporujúci suverenitu Japonska nad spornými Kurilskými ostrovmi (video)

8.10.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal dekrét podporujúci suverenitu Japonska nad Kurilskými ostrovmi v Ochotskom mori. Vo večernom videoprejave uviedol, že tak učinil v nadväznosti na kroky prijaté ukrajinským parlamentom, ktorý potvrdil „rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti Japonska“ vrátane sporných ostrovov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rusko nemá žiadne právo na tieto územia,“ povedal Zelenskyj.

Uvedené súostrovie v roku 1945 anektoval Sovietsky zväz, no Japonsko si ho stále nárokuje. Rusko v marci prerušilo rozhovory o mierovej zmluve s Japonskom o Kurilských ostrovoch a rozhodlo sa odstúpiť od spoločných ekonomických projektov v rámci odvety za sankcie Tokia pre ruskú inváziu na Ukrajinu.

Obe krajiny nikdy nepodpísali mierovú zmluvu, ktorá by formálne ukončila nepriateľstvo počas druhej svetovej vojny, a to z dôvodu sporu o Ruskom kontrolované ostrovy severne od Hokkaida, ktoré Moskva na konci vojny obsadila.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Dekrét, rusko-ukrajinský konflikt, suverenita, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Zelenskyj podpísal dekrét podporujúci suverenitu Japonska nad spornými Kurilskými ostrovmi (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Okupovaným Mariupoľom sa ozvalo päť hlasných explózií, nad mestom vraj bolo vidieť množstvo ruských lietadiel

Výbuchy podľa poradcu starostu pravdepodobne nastali na mieste, na ktoré Rusi nedávno prisunuli systémy protivzdušnej obrany a ďalšiu vojenskú techniku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *