Home / SVET / Zemetrasenie v Afganistane pripravilo o život stovky ľudí, otrasy bolo cítiť aj v hlavnom meste (video+foto)

Zemetrasenie v Afganistane pripravilo o život stovky ľudí, otrasy bolo cítiť aj v hlavnom meste (video+foto)

22.6.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 22. júna 2022, 11:55

Východ Afganistanu zasiahlo v stredu skoro ráno zemetrasenie s magnitúdom 6,1, ktoré si podľa tamojších úradov vyžiadalo najmenej 920 ľudských životov a 600 zranených. Otrasy zasiahli provinciu Paktika, do ktorej sa pomocou vrtuľníkov presúvajú záchranári.

Desiatky ľudí uviazli pod troskami

Riaditeľ štátnej tlačovej agentúry Bachtar Abdul Wahid Rayan na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že v Paktike bolo zničených 90 domov a desiatky ľudí sú pravdepodobne uväznené pod troskami. Podľa Rayana zemetrasenie zasiahlo aj susednú provinciu Chóst, odkiaľ taktiež hlásia desiatky zranených a mŕtvych.

„Silné zemetrasenie zasiahlo štyri okresy provincie Paktika. Zabilo a zranilo stovky našich krajanov a zničilo desiatky domov,“ napísal rovnako na Twitteri Bilal Karimi, zástupca hovorcu vlády Talibanu.

„Vyzývame všetky humanitárne inštitúcie o okamžité vyslanie tímov do oblasti, aby sa predišlo ďalšej katastrofe,“ dodal.

Otrasy pocítila aj India a Pakistan

Otrasy bolo cítiť aj v pakistanskom hlavnom meste Islamabád a tamojšej východnej provincii Pandžáb. Ako uviedlo Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC), stredajšie zemetrasenie pocítilo dovedna 119 miliónov ľudí v Afganistane, Pakistane a Indii.

Hornatý Afganistan a väčšia oblasť južnej Ázie pozdĺž pohoria Hindúkuš sú už dlho náchylné na ničivé zemetrasenia. V roku 2015 silné zemetrasenie, ktoré zasiahlo severovýchod krajiny, zabilo v Afganistane a na severe susedného Pakistanu viac ako 200 ľudí.

Zemetrasenie s magnitúdom 6,1 v roku 2002 zabilo na severe Afganistanu približne 1000 ľudí a v roku 1998 ďalšie zemetrasenie rovnakej sily a následné otrasy na odľahlom severovýchode Afganistanu usmrtili najmenej 4 500 ľudí.

Viac k témam: Európske stredomorské seizmologické centrum, Zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zemetrasenie v Afganistane pripravilo o život stovky ľudí, otrasy bolo cítiť aj v hlavnom meste (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Trump podal žalobu na spravodajskú sieť CNN za ohováranie, požaduje tučné odškodné

CNN, na ktorú Trump opakovane útočí, žalobu nekomentovala.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.