Home / SVET / KOLAPS v ČINE kvôli COVIDu? Kontajnerová doprava cez najväčší prístav sveta v Šanghaji prudko klesla.

KOLAPS v ČINE kvôli COVIDu? Kontajnerová doprava cez najväčší prístav sveta v Šanghaji prudko klesla.

Prísne obmedzenia zavedené čínskou stratégiou nulovej choroby Covid spomaľujú druhú najväčšiu ekonomiku viac, ako sa očakávalo.

Priemyselná produkcia v apríli prekvapivo klesla o 2,9 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, ako informoval v pondelok štatistický úrad v Pekingu. Maloobchodné tržby tiež klesli výraznejšie, ako predpovedali analytici, a to o 11,1 percenta. Miera nezamestnanosti na úrovni 6,1 percenta zostala tesne pod historickým maximom.

Analytici oslovení agentúrou Reuters v skutočnosti očakávali rast priemyselnej produkcie o 0,4 percenta. Z hľadiska maloobchodných tržieb očakávali len polovicu súčasného poklesu. Miera nezamestnanosti je teraz takmer taká vysoká, ako bola vo februári 2020, počas začiatku pandémie koronavírusu, keď vyvrcholila na úrovni 6,2 percenta.

Čísla podľa odborníkov naznačujú, že pokles v tomto roku bude silnejší, ako sa očakávalo. „Údaje za aprílovú aktivitu odhalili škody spôsobené blokádami v Šanghaji a iných častiach krajiny,“ napísali Chang Shu a Eric Zhu v analýze finančnej agentúry Bloomberg. „Vplyv je oveľa širší a hlbší, ako sa očakávalo.“

Príchod rýchlo sa šíriaceho omikrónového variantu otestuje prísnu čínsku stratégiu zero-Covid. Desiatky miliónov ľudí v metropolách ako Šanghaj, Čchang-čchun alebo provincia Ťi-lin sú už niekoľko týždňov v karanténe a nesmú opustiť svoje domovy. Mnohé štvrte v Pekingu sú zablokované. Väčšina obchodov a mnoho staníc metra je zatvorených. Milióny ľudí musia pracovať z domu.

Obmedzenia zaznamenali výrazný pokles nákladnej dopravy v celej krajine. Dodávateľské reťazce sú prerušené. Mnoho spoločností muselo zastaviť alebo zastaviť výrobu. Kontajnerová doprava cez najväčší prístav sveta v Šanghaji prudko klesla.

Napriek zlým číslam sa hovorca štatistického úradu Fu Linghui pokúsil vyjadriť optimizmus novinárom v Pekingu. „Prepuknutie Covidu v apríli malo veľký vplyv na ekonomiku, ale dôsledky budú krátkodobé.“ Dobré dlhodobé základy čínskej ekonomiky sa nezmenili. Ak opatrenia Covid pokročia a politika stabilizácie ekonomiky prejaví svoj efekt, možno očakávať, že sa ekonomika postupne zotaví.

Rast čínskeho exportu padá na najnižšiu úroveň za dva roky
Fixné investície v apríli mierne klesli, medziročne o 0,82 percenta, ale medziročne vzrástli o 6,8 percenta, v súlade s plánom. Nárast odráža snahu vlády zvýšiť výdavky na infraštruktúru s cieľom stimulovať ekonomiku.

Vo veľkých mestách, ako je Šanghaj, blokády spôsobili, že predaj čínskych nehnuteľností v apríli klesol viac ako za 16 rokov. Z hľadiska hodnoty klesli v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka o 46,6 percenta, vyplýva z údajov, ktoré v pondelok zverejnil Štatistický úrad. Od januára do apríla bol mínus 29,5 percenta.

Život v Peknigu na fotkách:

spracred.

Zdroj: TU

Článok bol publikovaný na DENNÍKu POLITIKA aj v rámci rubriky 

VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY.

Ak chcete prispieť na nezávislú žurnalistiku naším spolupracovníkom na Ukrajine, prosíme Vás o finančný dar v akejkoľvek aj symbolickej čiastke na účet IBAN: SK1183300000002400810714, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, 

Do poznámky prosím uvádzajte DAR ukrajinským nezávislým žurnalistom. ĎAKUJEME !

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Duch ukrajinského ľudu nebude zlomený a krajina získa späť svoje mestá, vyhlásil prezident Zelenskyj (video)

Útoky Ruska ukrajinský prezident označil za cynický pokus zlomiť ducha ukrajinského ľudu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.