Home / POLITIKA / Nové RUSKÉ ZBRANE sú v reálnom boji menej ÚČINNÉ. Čo urobí PUTIN ďalej?

Nové RUSKÉ ZBRANE sú v reálnom boji menej ÚČINNÉ. Čo urobí PUTIN ďalej?

Docent pre vojenskú stratégiu a právo z Univerzity v Portsmouthe Frank Ledwidge – predtým dôstojník britskej vojenskej rozviedky – na akademickom internetovom portáli The Conversation konštatoval, že ruská výzbroj na prehliadkach na Červenom námestí vyzerá dobre, ale nie tak dobre sa darí ruským špičkovým zbraniam na bojisku.

Ako vždy na ruskej prehliadke ku Dňu víťazstva boli stredobodom záujmu tanky a obrnené vozidlá. Najvýraznejší z nich bol T-14 Armata.

Je to významný pokrok oproti všetkým predchádzajúcim ruským tankom, ktoré boli a sú adaptáciami starých sovietskych konštrukcií. Problémom z pohľadu ruskej armády je, že týchto tankov je k dispozícii veľmi málo. Dôveryhodné ruské správy naznačujú, že program má problémy s výrobou a zložitosťou a „je rukojemníkom mnohých nových technológií v ňom.“

Akoby technické problémy nestačili, spoločnosť UralVagonZavod vyrábajúca Armatu je vo finančných problémoch. Významné boli aj iné, menej impozantné tanky, najmä rôzne modernizované verzie T-72 , ktoré na Ukrajine utrpeli veľké straty , najmä z protitankových rakiet dodávaných USA, Veľkou Britániou a ďalšími európskymi krajinami.

Z dlhodobého hľadiska skôr znepokojovala ruských generálov prvá hlásená strata v boji T-90M , najhrozivejšieho tanku v ruskej bojovej službe súčasnosti, ktorý sa tiež objavil na prehliadke. Na prehliadke sa objavilo autonómne bojové vozidlo Uran-9. Tento je určený na prácu bez obsluhy na cestách alebo v náročnejšom teréne ako diaľkovo ovládaný tank, ktorý bol testovaný v Sýrii, na prehliadke objavilo autonómne bojové vozidlo Uran-9. Tento je určený na prácu bez obsluhy na cestách alebo v náročnejšom teréne ako diaľkovo ovládaný tank, ktorý bol testovaný v Sýrii, kde sa vyskytli vážne problémy so systémami diaľkového ovládania, ktoré zjavne neboli schopné nájsť alebo zasiahnuť nepriateľské ciele na užitočnú vzdialenosť.

Uran-9 potebuje pravdepodobne desaťročie alebo viac na to, aby bol účinným zbraňovým systémom. Zdá sa, že ani ruské presne navádzané strely, ako napríklad balistická strela Iskander-M, ktorá bola vystavená na pondelňajšej prehliadke, nespĺňajú očakávania.

Značnému počtu sa nedarí dosiahnuť svoj cieľ alebo pri kontakte predčasný detským explodujú. Docent Frank Ledwidge v svojej analýze tiež uvádza, že problémy Ruska sú koncepčné, nie technické a sú situované na všetkých úrovniach vojny od zlého strategického vedenia až po neprofesionalitu jeho vojakov. Tieto problémy sú koreňom každého ruského zlyhania, nie nedostatočne výkonné zbrane, a preto môže byť ruská armáda predurčená na neúspechy na bojovom poli.

Fotogalériu z vojenskej prehliadky na Červenom námestí v Moskve si môžete pozrieť aj TU

spracred.

Zdroj: TU

Článok bol publikovaný na DENNÍKu POLITIKA aj v rámci rubriky 

VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY.

Ak chcete prispieť na nezávislú žurnalistiku naším spolupracovníkom na Ukrajine, prosíme Vás o finančný dar v akejkoľvek aj symbolickej čiastke na účet IBAN: SK1183300000002400810714, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, 

Do poznámky prosím uvádzajte DAR ukrajinským nezávislým žurnalistom. ĎAKUJEME !

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Počas ruského bombardovania ukrajinského mesta Kurachove zahynulo osem ľudí. Teroristi sú neľudskí, napísal Zelenskyj

Bombardovanie zasiahlo tržnicu, autobusovú stanicu, benzínové pumpy a obytné budovy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *