Home / SVET / Drastické COVID opatrenia v Číne ďalej trvajú. Hrozí LOCKDOWN SVETového obchodu ?

Drastické COVID opatrenia v Číne ďalej trvajú. Hrozí LOCKDOWN SVETového obchodu ?

Mesto Šanghaj zdvojnásobuje pandemické obmedzenia po krátkom období uvoľňovania frustrujúcich obyvateľov, ktorí dúfali, že viac ako mesačné blokovanie sa konečne zmierni, keďže počet nových prípadov v čínskom finančnom centre klesá.

Tímy v bielych ochranných oblekoch začali vstupovať do domovov ľudí infikovaných koronavírusom, aby nastriekali dezinfekčný prostriedok, čo u niektorých vyvolalo obavy z poškodenia oblečenia a cenností a keď ich odvezú do karantény, kľúče nechajú u komunitného dobrovoľníka – nová požiadavka na pracovníkov dezinfekcie. 

Šanghaj tiež nariadil ľuďom v niektorých oblastiach , aby zostali opäť vo svojich domovoch po tom, čo ich v posledných týždňoch pustil von na obmedzené nákupy. V utorok bola prerušená prevádzka na posledných dvoch linkách metra, ktoré stále fungovali, čo znamená, že podľa online média The Paper bol prvýkrát vypnutý celý systém mesta.

Čínske dodržiavanie stratégie „nula COVID“, keďže mnohé iné krajiny uvoľňujú obmedzenia a snažia sa s vírusom žiť, si vyžaduje rastúce ekonomické a ľudské náklady. Aby sa ohniská dostali pod kontrolu, boli potrebné stále extrémne opatrenia, pretože omikrónový variant sa tak ľahko šíri. Čínska vládnuca komunistická strana, ktorá má na zreteli veľký stranícky kongres tento rok na jeseň, nevykazuje žiadne známky toho, že by v dohľadnej dobe ustúpila.

Útek zo Šanghaja je takmer nemožný, ale to nezabránilo tomu, aby sa na sociálnych sieťach šíril neoficiálny návod – podrobne o tom, ako sa pohybovať v kontrolách blokovania a nájsť si miesto v niekoľkých vlakoch a lietadlách opúšťajúcich mesto. Mnohí v meste s 25 miliónmi ľudí zdieľali svoju frustráciu z obnovených obmedzení v chatových skupinách.

Denný počet nových prípadov v Šanghaji klesol do pondelka na približne 3 000, z maxima 26 000 v polovici apríla. Bolo hlásených šesť ďalších úmrtí súvisiacich s COVID-19, čím sa počet od vypuknutia zvýšil na 553.

 

Situácia v Číne je komplikovaná a viacerí obchodníci sa obávajú lockdownu svetového obchodu, keďže väčšina hlavných prístavov s tovarom je kvôli čínskym prísnym covid opatreniam disfunkčných.

spracred.

Zdroj: TU

Článok bol publikovaný na DENNÍKu POLITIKA aj v rámci rubriky 

VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY.

Ak chcete prispieť na nezávislú žurnalistiku naším spolupracovníkom na Ukrajine, prosíme Vás o finančný dar v akejkoľvek aj symbolickej čiastke na účet IBAN: SK1183300000002400810714, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, 

Do poznámky prosím uvádzajte DAR ukrajinským nezávislým žurnalistom. ĎAKUJEME !

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Počas ruského bombardovania ukrajinského mesta Kurachove zahynulo osem ľudí. Teroristi sú neľudskí, napísal Zelenskyj

Bombardovanie zasiahlo tržnicu, autobusovú stanicu, benzínové pumpy a obytné budovy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *