Home / SVET / 36. výročie havárie v Černobyle. PUTINovci počas VOJNY ukradli prístroje z laboratória pri Černobyle

36. výročie havárie v Černobyle. PUTINovci počas VOJNY ukradli prístroje z laboratória pri Černobyle

Napriek pokračujúcej ruskej invázii si obyvatelia ukrajinského mesta Slavutyč v pondelok večer pripomenuli 36. výročie havárie v jadrovej elektrárni Černobyľ. Pri miestnom pamätníku obetiam černobyľskej tragédie zapaľovali sviečky a ukladali kvety, 

Pre stanné právo vyhlásené na Ukrajine v dôsledku ruskej vojenskej invázie bola účasť na tradičnom podujatí – Noci spomienok – obmedzená, uvádza sa v statuse černobyľskej jadrovej elektrárne zverejnenom na Facebooku.  Slavutyč je satelitné mesto, ktoré bolo postavené po černobyľskej havárii pre pracovníkov jadrovej elektrárne a ich rodiny. Mesto sa nachádza len 50 kilometrov od epicentra jadrovej havárie.

V areáli Černobyľskej jadrovej elektrárne znova vztýčili 2. apríla 2022 ukrajinskú vlajku. Stalo sa tak po tom, čo odtiaľ odišli ruské jednotky, ktoré elektráreň okupovali takmer od začiatku vojny na Ukrajine, ktorí ešte pred tým v uzatvorenej zóne blízko odstavenej jadrovej elektrárne Černobyľ ruskí vojaci vyplienili a zničili laboratórium v hodnote šesť miliónov eur, ktoré fungovalo od roku 2015. Špecializovalo sa na výskum rádioaktívneho odpadu. V laboratóriu sa údajne nachádzalo vybavenie, z ktorého niektoré časti nie sú dostupné nikde inde v Európe.

O bojoch v okolí jadrovej elektrárne sme písali aj TU

K jadrovej havárii sa vyjadril na svojom FB profile aj známy ochránca vlkov Juraj Lukáč.

A ako o jadrovej havárii „objektívne“ informovala československá telvízia v exkluzívnom videu nižšie.

K tragédii v Černobyle v súčasnej situácii sa vyjadril aj ukrajinský prezident takto:

We are grateful to those who saved the world from the new Chornobyl tragedy, which could have happened due to the actions of the Russian occupiers – President

On the 36th anniversary of the Chornobyl tragedy, President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy presented state awards to employees of the Chornobyl NPP who provided safety at the nuclear power plant even in the difficult conditions of Russian occupation and saved the world from another man-made disaster.

„We are grateful to those who saved the world from the second catastrophe in 2022. I would like to thank the staff of the Chornobyl station and all the workers of the Exclusion Zone who worked, stayed at the station and ensured uninterrupted work at the Chornobyl nuclear power plant in truly inhumane conditions – under occupation and direct threat to their lives. In conditions when the Russian invaders turned out to be so barbaric that they did not understand where they came and what radiation safety is,” the President said during a meeting with Chornobyl workers at the Office of the President of Ukraine.

„Our specialists have worked really professionally, to the maximum, to maintain the normal operation of all Chornobyl facilities,“ he added.

The President also thanked the Ukrainians who under occupation ensure the operation of the Zaporizhzhia NPP, the largest nuclear power plant in Europe.

„After that terrible night, when Russian tanks fired at the buildings of the Zaporizhzhia NPP, the safety of this facility is ensured only by the professionalism and integrity of our nuclear specialists – real heroes,“ said Volodymyr Zelenskyy.

For loyalty to the Ukrainian people, significant personal contribution to overcoming the consequences of the Chornobyl disaster, courage and dedication shown in ensuring the operation of Chornobyl facilities under occupation during the armed aggression of the Russian Federation against Ukraine, conscientious performance of professional duties the President presented state awards to ChNPP employees.

Čitateľom DENNÍKa POLITIKA prinášame fotky a informácie o havárii v jadrovej elektrárni Černobyľ z verejných zdrojov nižšie.

 

 

 

spracred.

Zdroj: TU a TU a TU a TU 

Článok bol publikovaný na DENNÍKu POLITIKA aj v rámci rubriky 

VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY.

Ak chcete prispieť na nezávislú žurnalistiku naším spolupracovníkom na Ukrajine, prosíme Vás o finančný dar v akejkoľvek aj symbolickej čiastke na účet IBAN: SK1183300000002400810714, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, 

Do poznámky prosím uvádzajte DAR ukrajinským nezávislým žurnalistom. ĎAKUJEME !

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na Ukrajine pravdepodobne zomrelo už toľko vojakov ako počas sovietskej vojny v Afganistane

Britské ministerstvo obrany predpovedá, počet obetí, ktorý rastie, sa stane očividnejší pre ruskú verejnosť a „nespokojnosť s vojnou a ochota vyjadriť to, pravdepodobne stúpnu".

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.