Home / SVET / Lídri piatich českých strán podpísali koaličnú zmluvu, Zeman nemá s menovaním Fialu problém

Lídri piatich českých strán podpísali koaličnú zmluvu, Zeman nemá s menovaním Fialu problém

8.11.2021 (Webnoviny.sk) – Lídri piatich strán českých koalícií SPOLU a PirSTAN podpísali koaličnú zmluvu. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že na základe nej by mala vzniknúť vláda pod vedením Petra Fialu, ktorá sa bude v Snemovni opierať o hlasy 108 poslancov. Nová vláda by mala mať 18 členov.

Majú podporu starostov aj nezávislých

„Sme si vedomí, že nás nečakajú ľahké časy,“ povedal po podpise zmluvy predseda ODS a budúci premiér Petr Fiala a šéf STAN a pravdepodobný budúci minister vnútra Vít Rakušan doplnil, že si uvedomujú, že prichádzajú „v ťažkej dobe“.

Koaličnú zmluvu koncom minulého týždňa podporili širšie vedenia Starostov a nezávislých, ODS, TOP 09 i KDU-ČSL. Za Pirátov musí dokument v hlasovaní na internete do 15. novembra schváliť ich celoštátne fórum.

Babišova vláda musí podať demisiu

Prezident Miloš Zeman v piatok z Ústrednej vojenskej nemocnice v rozhovore pre rádio Frekvence 1 oznámil, že s menovaním Fialu za premiéra nebude problém. V sobotu následne s Fialom hovoril pol hodiny prostredníctvom videokonferencie.

Končiaca vláda Andreja Babiša musí podľa Ústavy podať demisiu po ustanovujúcej schôdzi Snemovne a prezident ju poverí spravovaním krajiny, kým nebude vymenovaná nová vláda. Až potom môže byť vymenovaný nový premiér.

Viac k témam: Koaličná zmluva, Parlamentné voľby v Česku
Zdroj: Webnoviny.sk – Lídri piatich českých strán podpísali koaličnú zmluvu, Zeman nemá s menovaním Fialu problém © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Biden si občas mýli mená, no stále trvá na zotrvaní v prezidentskej kampani

Na podujatí NATO predstavil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ako prezidenta Putina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *