Home / SVET / Lídri piatich českých strán podpísali koaličnú zmluvu, Zeman nemá s menovaním Fialu problém

Lídri piatich českých strán podpísali koaličnú zmluvu, Zeman nemá s menovaním Fialu problém

8.11.2021 (Webnoviny.sk) – Lídri piatich strán českých koalícií SPOLU a PirSTAN podpísali koaličnú zmluvu. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že na základe nej by mala vzniknúť vláda pod vedením Petra Fialu, ktorá sa bude v Snemovni opierať o hlasy 108 poslancov. Nová vláda by mala mať 18 členov.

Majú podporu starostov aj nezávislých

„Sme si vedomí, že nás nečakajú ľahké časy,“ povedal po podpise zmluvy predseda ODS a budúci premiér Petr Fiala a šéf STAN a pravdepodobný budúci minister vnútra Vít Rakušan doplnil, že si uvedomujú, že prichádzajú „v ťažkej dobe“.

Koaličnú zmluvu koncom minulého týždňa podporili širšie vedenia Starostov a nezávislých, ODS, TOP 09 i KDU-ČSL. Za Pirátov musí dokument v hlasovaní na internete do 15. novembra schváliť ich celoštátne fórum.

Babišova vláda musí podať demisiu

Prezident Miloš Zeman v piatok z Ústrednej vojenskej nemocnice v rozhovore pre rádio Frekvence 1 oznámil, že s menovaním Fialu za premiéra nebude problém. V sobotu následne s Fialom hovoril pol hodiny prostredníctvom videokonferencie.

Končiaca vláda Andreja Babiša musí podľa Ústavy podať demisiu po ustanovujúcej schôdzi Snemovne a prezident ju poverí spravovaním krajiny, kým nebude vymenovaná nová vláda. Až potom môže byť vymenovaný nový premiér.

Viac k témam: Koaličná zmluva, Parlamentné voľby v Česku
Zdroj: Webnoviny.sk – Lídri piatich českých strán podpísali koaličnú zmluvu, Zeman nemá s menovaním Fialu problém © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Kyjev začal odstraňovať pamätník veliteľa Červenej armády Mykolu Ščorsa

Ščors bol ukrajinský komunista, ktorý bojoval na strane sovietskej Červenej armády počas ukrajinskej vojny za nezávislosť v roku 1917.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *