Home / SVET / Veľké lesné požiare v Grécku prinútili vládu, aby vytvorila ministerstvo zamerané na klimatickú krízu

Veľké lesné požiare v Grécku prinútili vládu, aby vytvorila ministerstvo zamerané na klimatickú krízu

6.9.2021 (Webnoviny.sk) – Grécka vláda vytvorila nové ministerstvo, ktoré sa má venovať dopadu klimatickej zmeny a za jeho šéfa vymenovala bývalého eurokomisára Christosa Stylianidesa.

Šesťdesiattriročného Stylianidesa, ktorý bol v rokoch 2014 až 2019 eurokomisárom pre humanitárnu pomoc a krízový manažment, vymenovali po tom, ako masívne lesné požiare spálili viac ako tisíc kilometrov štvorcových lesa na ostrove Eubója a v južnom Grécku.

Nový minister dostane grécke občianstvo

Predtým, ako v piatok Stylianides, ktorý je cyperským občanom, zloží ministerský sľub, dostane grécke občianstvo, informoval hovorca gréckej vlády Yiannis Economou.

Jeho vymenovanie na post oznámili v pondelok po tom, ako sa predchádzajúci kandidát, bývalý šéf ozbrojených síl a minister obrany Evangelos Apostolakis, vzdal so zdôvodnením nedostatočného konsenzu naprieč politickými stranami týkajúceho sa nového postu.

Kľúčová je prevencia a pripravenosť

Stylianides by mal ako minister pre klimatickú krízu a civilnú ochranu viesť operácie pri hasení požiarov a následkoch katastrof a zároveň mať na starosti politiky zamerané na prispôsobenie sa stúpajúcim teplotám v dôsledku klimatickej zmeny.

„Prijal som (pozíciu) s plným vedomím výziev a očakávaní, ktoré s ňou prichádzajú. Následky klimatickej zmeny nás predbehli a my musíme bez ďalších odkladov urýchliť významné zmeny,“ konštatoval Stylianides s tým, že prevencia a pripravenosť sú „najefektívnejšie zbrane, ktoré máme“.

Viac k témam: klimatická zmena, lesné požiare, ministerstvo, požiare v Grécku
Zdroj: Webnoviny.sk – Veľké lesné požiare v Grécku prinútili vládu, aby vytvorila ministerstvo zamerané na klimatickú krízu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Naď podpísal Deklaráciu o zámere pristúpenia Slovenska do Inovačného fondu NATO (foto)

Súčasťou inovačného balíka opatrení NATO je aj technologicko-inovačná sieť Diana, má slúžiť na prepojenie štruktúr NATO s civilným sektorom a akademickou sférou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *