streda , 20 januára 2021
Home / EKONOMIKA / HORÚCA SPRÁVA: EXISTUJE liečba na ČÍNSKY MOR, tvrdí vyznamný slovenský VEDEC

HORÚCA SPRÁVA: EXISTUJE liečba na ČÍNSKY MOR, tvrdí vyznamný slovenský VEDEC

Vedec a odborník Juraj mesík na svojom FB profile najnovšie zdôvodňuje, prečo je problémom presadiť aj medzi lekármi lacnú a efektívnu liečbu “čínskeho moru,” ako túto chorobu nazýva odchádzajúci americký prezident Donald Trump.
Stanovisko významného slovenského vedca prinášame čitateľom DENNÍKA POLITIKA v rámci rubriky VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY:
Prečo je IVM taký problém: Veľa ľudí sa ma pýta, ako je možné, že ak existuje na covid účinná a lacná liečba, lekári na celom svete ju masovo nepoužívajú? Odpoveď je komplexná, ale jej jadro je v tom, že lekársky stav bol prakticky vždy v dejinách extrémne konzervatívny, extrémne – skoro vojensky – hierarchický a dnes je aj extrémne špecializovaný. Keď lekár, ktorý je vysoko v hierarchii (je profesorom odboru alebo ho vláda určí za hlavného špecialistu v tom či onom) zaujme nejaký postoj, aj keby ostatní lekári vedeli, že je chybný, nebudú riskovať svoju kariéru a nepostavia sa na odpor. Väčšina si to ale vôbec nevšimne – majú iné špecializácie. A do toho celého dnes môže vstupovať aj korupcia.
K tomu obrázku: ešte moja generácia lekárov na štátniciach z chirurgie (ja v 1988) recitovala, že žalúdočné vredy sú chronické ochorenie neznámeho, psychosomatického pôvodu, ktoré sa lieči chirurgicky resekciou žalúdka. Teda vyrezaním jeho veľkej časti tak ako to ukazuje obrázok operácie podľa Billrotha. Rakúsky chirurg Teodor Billroth ju uskutočnil prvý raz v roku 1881. Stovky tisíc – možno milióny – najmä mužov bolo na zvyšok života zmrzačených týmto, z chirurgického hľadiska heroickým zásahom.
A tu je pointa: Už v roku 1951 vyšla kniha o úspešnej liečbe žalúdočných vredov penicilínom. V roku 1960 dr. Lykoudis získal patent na ich antibiotickú (ATB) liečbu, ale jeho práce neboli uverejnené. V roku 1968 bol za liečbu žalúdočných vredov ATB pokutovaný. V roku 1979 austrálsky patológ Warren izoloval baktériu Helicobacter pylori zo sliznice žalúdka pacienta. V roku 1981 aj Warren a jeho kolega Dr. Marshall úspešne liečili vredy ATB. Ich výsledky sú zosmiešňované, až v 1984 ich publikuje The Lancet. V tom istom roku Marshall sám seba úspešne nakazí H. pylori a potom vylieči pomocou ATB, čím sú naplnené všetky Kochove postuláty infekčnej choroby. V r. 1985 prof. Thomas Borody prichádza s trojkombináciou ATB a bizmutu – tá neskôr zachraňuje milióny ľudí. Ešte v roku 1988 študenti medicíny u nás graduujú s tým, že ide o chirurgické ochorenie… Pokrok sa už ale nedá zastaviť a v roku 2005 – viac ako 20 rokov po svojom objave dostávajú Warren a Marshall Nobelovu cenu.
Summa summarum: najneskôr od roku 1951 už medicína vedela, že žalúdočné vredy sa dajú úspešne dajú liečiť ATB: ďalších cca 40 rokov sa ale liečili drahou, náročnou a pre pacientov zmrzačujúcou chirurgickou liečbou. A bolo to tak všade po svete, aj v tých najvyspelejších krajinách Európy a Ameriky.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Je vraj PSYCHOPAT. Kto sú ľudia POČÚVAJúci PSYCHOPATa ?

Internet je plný vyjadrení ľudí, ktorí nazývajú premiéra Igora Matoviča “psychopatom”. Zároveň sa mnohí pri …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *