streda , 21 októbra 2020
Home / EKONOMIKA / Slovenské kiná dostanú státisíce eur z ministerstva, ale nemali by ísť len na podporu v čase koronakrízy

Slovenské kiná dostanú státisíce eur z ministerstva, ale nemali by ísť len na podporu v čase koronakrízy

28.9.2020 (Webnoviny.sk) – Časť z mimoriadnej 11 miliónovej pomoci Ministerstva kultúry SR (MK SR) pre nezávislú kultúru pôjde v októbri na podporu kín. Audiovizuálny fond (AVF) dostal od ministerstva 700-tisíc eur. Z nich Rada AVF vyčlenila 500-tisíc eur pre prevádzkovateľov kín na Slovensku.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ministerstva kultúry Zuzana Viciaňová s tým, že pandémia koronavírusu výrazne zasiahla aj kiná, keďže ako prvé boli zrušené verejné podujatia a s nimi aj filmové predstavenia.

Pomoc dostane ten, kto o ňu požiada

„Táto mimoriadna podpora má prevádzkovateľom kín nielen pomôcť prekonať ekonomické následky pandémie. Slúži aj na zabezpečenie pravidelnej prevádzky a fungovania kín a najmä na uvádzanie slovenských a európskych filmov,“ uviedla ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

AVF v rámci mimoriadnej výzvy rozdelí 502 400 eur medzi 57 žiadateľov. Rada fondu pritom rozhodla o zvýšení podpory pre jednosálové kiná z 2 500 eur na 3 400 eur.

Výnimkou sú letné kiná

Zvýšila tiež sumu pre každú kinosálu vo viacsálovom kine z 2 000 eur na 2 650 eur. AVF pomôže 176 kinosálam, čo je takmer 80 percent zo všetkých štandardných kinosál po celom Slovensku, výnimkou sú letné kiná a alternatívne priestory. Fond zmluvy so žiadateľmi uzavrie v októbri a následne im pošle dotáciu.

Zostávajúcich 200-tisíc eur z mimoriadneho príspevku od rezortu kultúry využije AVF na zvýšenú podporu distribúcie predovšetkým nových slovenských filmov v kinách.

Viac k témam: Audiovizuálny fond, fond obnovy, kino, peniaze
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenské kiná dostanú státisíce eur z ministerstva, ale nemali by ísť len na podporu v čase koronakrízy © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Odborári podali na Krajniaka podnet na generálnu prokuratúru pre porušovanie zákonov

Odborári listom vyzvali všetkých 150 poslancov parlamentu, aby neschválili novelu zákona o minimálnej mzde a zákona o trinástom dôchodku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *