pondelok , 21 septembra 2020
Home / SVET / Desiatky tisíc Bielorusov pokračovali v protestoch, polícia zatkla asi 250 demonštrantov (video)

Desiatky tisíc Bielorusov pokračovali v protestoch, polícia zatkla asi 250 demonštrantov (video)

13.9.2020 (Webnoviny.sk) – Bieloruská polícia v nedeľu zadržala asi 250 demonštrantov na proteste, na ktorý v predvečer stretnutia prezidenta Alexandra Lukašenka s jeho ruským spojencom Vladimirom Putinom, prišli desiatky tisíc ľudí. Informovalo o tom ministerstvo vnútra s tým, že zadržaní mali vlajky alebo “urážlivé” plagáty.

Podľa agentúry AFP úrady v očakávaní protestu obmedzili prístup k mobilnému internetu a uzavreli centrálne stanice metra, pričom v centre Minska umiestnili policajné a vojenská autá a ostnatý drôt.

Zásahy proti opozičným lídrom

Aj napriek násilnému zatýkaniu sa však v centre mesta na masívny protest zišli desiatky tisíc ľudí, uvádza AFP. Bielorusi už vyše mesiaca protestujú proti výsledkom prezidentských volieb, ktoré podľa oficiálnych údajov vyhral Lukašenko s 80 % hlasov, čo však opozícia považuje za podvod. Počas víkendov ulice Minska pravidelne zaplavuje vyše stotisíc ľudí.

Lukašenkove bezpečnostné sily počas uplynulého týždňa pokračovali v zásahoch proti opozičným lídrom, ktorí ešte neopustili krajinu. Po nedeľnom masívnom proteste napríklad zatkli Mariu Kolesnikovovú, ktorú sa pokúsili vyviezť za hranice, no ona odmietla odísť a roztrhala svoj pas.

Stretnutie Lukašenka a Putina v Soči

Minulú nedeľu podľa agentúry AP zadržali viac ako 600 ľudí, čo predstavuje najväčšiu vlnu zatknutí od počiatočných dní protestov, ktoré sprevádzali tvrdé zásahy polície proti demonštrantom.

Putin a Lukašenko by sa mali v pondelok stretnúť v Soči, pričom podľa Kremľa by sa mali zhovárať o plánoch na integráciu a kľúčových obchodných a energetických projektoch.

V sobotu bieloruská polícia tvrdo zasiahla aj proti ženám, ktorých sa na pokojnom proteste v hlavnom meste stretlo asi 10-tisíc, pričom niekoľko desiatok z nich zadržali. Niektoré z nich búchali varechami na hrnce a kričali “Vráťte nám našu Mášu,” odkazujúc na spomínanú Kolesnikovovú. Podľa ľudskoprávnej skupiny Viasna zadržali viac ako 70 ľudí.

Viac k témam: prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Desiatky tisíc Bielorusov pokračovali v protestoch, polícia zatkla asi 250 demonštrantov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Užívatelia WeChatu sa obrátili na súd, podarilo sa im tak odložiť platnosť vládnych reštrikcií

Podľa sudkyne by vládne kroky poškodili práva užívateľov vyplývajúce z prvého dodatku americkej ústavy, keďže by zrušili ich platformu pre komunikáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *