utorok , 22 septembra 2020
Home / SLOVENSKO / Zoznam pamätných dní majú doplniť dva nové súvisiace s okupáciou Česko-Slovenska

Zoznam pamätných dní majú doplniť dva nové súvisiace s okupáciou Česko-Slovenska

13.9.2020 (Webnoviny.sk) – Zoznam pamätných dní sa má doplniť o dva nové. Ide o 21. jún ako Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991 a 21. august, teda Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorú do parlamentu predložili poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

23 rokov okupácie

Podľa historičky Maríny Zavackej si oba dni zaslúžia pripomenutie aj týmto spôsobom.

„Týmito dvomi dňami je vymedzených 23 rokov okupácie Česko-Slovenska. Okupácia sa začala v noci z 20. na 21. augusta 1968. Šlo o násilné, vojenské potlačenie vtedajšieho pokusu o demokratizačné politické zmeny v Česko-Slovensku a začiatok procesu takzvanej normalizácie, ktorej dôsledky sa prejavujú doteraz,“ pripomínajú v návrhu novely predkladatelia.

Nielen vence

Ako uviedla pre agentúru SITA historička Marína Zavacká, „bude však veľmi dobré, ak sa spomienky nezredukujú len na výročné vence obetiam, ale budú viesť aj k diskusii o ohnutých chrbtoch a prezlečených kabátoch, o kolaborácii, o spoločenskej akceptácii očividného klamstva.“

Účinnosť návrhu novely zákona sa navrhuje od 1. januára 2021.

Viac k témam: Deň obetí okupácie Česko-Slovenska, Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska, pamätný deň
Zdroj: Webnoviny.sk – Zoznam pamätných dní majú doplniť dva nové súvisiace s okupáciou Česko-Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Prípad diplomovej práce Borisa Kollára neskončil, polícia začala trestné stíhanie

Najviac strán mal súčasný predseda parlamentu skopírovať od svojho školiteľa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *