nedeľa , 20 septembra 2020
Home / POLITIKA / Quo vadis,  Amerika?

Quo vadis,  Amerika?

Kandidát Demokratickej strany Joe Biden, 77r. skúsený dlhoročný politik aj z Obamovej administratívy má skutočne pomerne dobré vyhliadky na víťazstvo v nadchádzajúcich amerických prezidentských voľbách. Ak by sa tak stalo, určite príde k zmene americkej aj domácej aj zahranićnej politiky vo viacerých oblastiach. Biden nepreferuje silu výdavkov na výstavbu múru na hranici USA s Mexikom, je za rovnosť príležitosti, proti policajnej brutalite, na klimatické  zmeny sa pozerá ako na veľký problém pre USA a oficiálne nie je za také priateľstvá s diktátormi ako ich má jeho protikandidát Donald Trump, súčasný prezident USA a nominant Republikánskej strany do novembrových volieb. Prezident Trump ostro útočil slovami na svojho demokratickeho protikandidáta na nominačnom sneme republikánov. Američanov varoval pred Bidenom ako “nočnou morou”.

Ak vyhrá Trump a bude svoje druhe volebné obdobie americkým prezidentom, môžeme ćakať pravdepodobne aj  jeho naďalej prehrávajúci boj s koronavírusovou pandémiou v USA, keďže USA majú najviac infikovaných osôb na svete. V prípade nejakého vyhroteného konfliktu akým bol napr. konflikt USA  – Irán na začiatku roka 2020 po zabití iránskeho generála Kásima Solejmániho, Trump sa bude určite vyhrážať hrubou silou prípadnému protivníkovi. Rozporuplné sú aj Trumpove vzťahy s diktátormi, akym je napr. Trumpov vzťah so severokórejským vodcom  Kim Čong unom. Trump má často v obľube otáčať svoje rozhodnutia v domácej, ale aj zahraničnej politike o 180 stupňov. Práve so severokórejskym vodcom otočil, keď sa mu najprv vyhrážal a zosmiešnoval ho slovami o malom tučnom mužovi a potom sa s ním začal stretávať a dokonca ho posledné dva roky označuje za svojho priateľa.Tak tomu bolo aj mesiace dozadu, keď odmietal nosiť rúško na ochranu pred koronavírusom, ale približne mesiac dozadu nastal u ňho zlom a vyzval Američanov k noseniu rúšok.

Suma sumárum veľký rozdiel bude,  keď bude americkým prezidentom naďalej Donald Trump a keď by sa stal americkým prezidentom Joe Biden so svojou kandidátkou na prvú americku ženu ako viceprezidentku – Kamalou Harrisovou.

Nie je vylúčené ani zasahovanie hackerov cudzieho štátu do americkej prezidentskej kampane a jej následne ovplyvňovanie verejnej mienky. Tak tomu mohlo byť zverejnením súkromných mailov kandidátky demokratov Hillary Clintonovej tri dni pred americkými prezidentskými voľbami v novembri 2016. Oficiálne ich zverejnila FBI, ale existujú indície o pôsobení a ovplyvňovaní ruskou stranou. Tieto veci prešetroval a stále ešte prešetruje aj americký Senát. Pripomeňme aj to, že prezident Donald Trump čelil aj odvolávaniu tzv.impeachmentu za údajné telefonické vyzvanie ukrajinského prezidenta Volodimira Zelenského na prešetrenie podnikateľských aktivít syna Joea Bidena. Donald Trump to samozrejme poprel. Americký profesor Allan Lichtman, ktorý sa ani raz nezmýlil v predpovedaní, kto bude americkým prezidentom od r. 1984 tvrdí, že Joe Biden sa stane novým americkým prezidentom. Profesorova metóda tzv. 13 kľúčov mu odhalila, že vyhrá kandidát Demokratickej strany. Či sa tak naozaj stane a to kam kráčaš, Amerika sa dozvieme už o pár mesiacov.

Bc.Miroslav Hlinka

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Veliteľ revolučnej gardy sľubuje, že pôjde po Američanoch, ktorí zabili Solejmáního

 Generál bol v Iráne považovaný za druhého najmocnejšieho muža a bol medzi ľuďmi veľmi populárny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *