pondelok , 21 septembra 2020
Home / POLITIKA / ORBÁN: My v Bratislave vidíme Pozsony. FELVIDÉK. Ten PREJAV k TRIANONU si musíte prečítať

ORBÁN: My v Bratislave vidíme Pozsony. FELVIDÉK. Ten PREJAV k TRIANONU si musíte prečítať

Dva dni po stom výročí Trianonskej zmluvy predniesol Viktor Orbán prejav, v meste Sátoraljaújhely, ležiacom v severovýchodnom Maďarsku priamo pri slovenských hraniciach.
“Premiér Matovič Orbánov prejav zjavne nepochopil a nameisto zaslania demaršu, sa s maďarskcým premiérom stretol, čim demonštroval zjavné nepochopenie zahraničnopolitických súvislosti,” uviedol známy politolģ.
O stretnutí Igora Matoviča s Viktórom Orbánom sme písali aj TU
Fotogaléria:
Čitateľom DENNÍKa POLITIKA prinášame oficiálny preklad príhovoru Viktora Orbána poskytnutý maďarským veľvyslanectvom na Slovensku:
Poznáme zastavenia. Sú pre nás známe aj bolestivé zastavenia Maďarskej kalvárie v Sátoraljaújhelyi. Napriek tomu znova prejdeme krížovou cestou. Potrebujeme liek, nádej a povzbudenie. Vieme, že to získame až na konci krížovej cesty. Len tak a na tomto mieste dokážeme prekonať bolesti. Musíme sa dostať tam hore, kde sa všetko ozrejmí a všetko nadobudne zmysel. Musíme sa dostať nahor, odkiaľ uzrieme budúcnosť. Preto sme sem dnes prišli.
Horizonty dejín pre Maďarov sa nachádzajú vo výšinách tisícročí. Z tejto výšky je možné rozhliadnuť, odtiaľ je možné dovidieť veľmi ďaleko. Napravo sú Košice, týmto smerom Satu Mare, za nami Mukačevo. Keď sa nepozeráme očami, ale so srdcom, môžeme dovidieť ešte ďalej. Naspäť až po úsvit časov. Vidíme, ako zmiznú a stratia sa v prachových oblakoch dejín stovky národov kočujúcich po rozsiahlych stepiach. Vidíme, že my, Maďari, ani nezmizneme, ani sa nestratíme, ale obkľúčení latinskými, germánskymi a slovanskými národmi, zachovávajúc naše osobitné kvality, sme založili vlasť. Otvorili sme srdcia pred kresťanstvom, vypočuli sme Slovo Božie, zachovali sme ho a ustanovili sme ho za základ usporiadania nášho štátu. Tak ako je to napísané: „Zapamätaj si, že každý človek sa narodí ako rovný a nič iné ťa nepozdvihne, jedine pokora, a nič iné ťa neuvrhne, jedine pýcha a nenávisť.“ Naša vlasť aj v súčasnosti stojí na týchto základoch. Útokom západných ríš sme pravidelne odolali. Zo zničujúcich rán východných pohanov sme sa zotavili. Nám sa to podarilo, ostatným stepným národom to nevyšlo. Naše postavenie sme v rámci Európy vybojovali, zorganizovali, prispôsobili vlastným potrebám a udržali. Uhorsko bolo silným a nezávislým štátom počas štyristo rokov počas štyroch trianonských období. Následne tristo rokov, počas troch trianonských období, sme bojovali proti Turkom. Hlboko vo vnútri, na Balkáne, následne na južných končinách a potom ustúpiac v srdci Karpatskej kotliny. Budín síce bol v tureckých rukách počas poldruha trianonského obdobia, avšak nedokázali nás podmaniť. Následne uplynulo dvesto rokov zaťažených prehratými povstaniami a bojmi za slobodu, avšak napriek tomu po dvoch trianonských obdobiach sme bránu 20. storočia prekročili ako partnerský národ jednej veľkej európskej ríše.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Polícia zadržala v Krompachoch nebezpečného Afričana, pri zatýkaní použil ženu ako živý štít (foto)

Na muža sú vydané dva európske zatýkacie rozkazy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *