štvrtok , 24 septembra 2020
Home / EKONOMIKA / 1 ZACHRÁNENÝ ŽIVOT VĎAKA KARANTÉNE MÔŽE STÁŤ 70 ŽIVOTOV KVÔLI POŠKODENEJ EKONOMIKE

1 ZACHRÁNENÝ ŽIVOT VĎAKA KARANTÉNE MÔŽE STÁŤ 70 ŽIVOTOV KVÔLI POŠKODENEJ EKONOMIKE

Zaujímavý pohľad na aktuálnu situáciu nielen na Slovensku prináša Filip Vačko.
Pohľad F. Vačka prinášame čitateľom DENNÍKa POLITIKA v úplnom a necenzúrovanom znení ako ho zverejnil TU   v rámci rubriky ZAUJÍMAVOSTI – VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY :

Mnohí ľudia, vrátane slovenského premiéra, naďalej veria, že tvrdé (súčasné alebo ešte tvrdšie) opatrenia proti koronavírusu môžu zachraňovať ľudské životy. Ide tak o typický klam rozbitého okna – úmrtia v dôsledku korony je vidno ľahko, zatiaľ čo úmrtia v dôsledku zhoršenej ekonomiky je prakticky nemožné prepojiť s koronavírusom priamo. No napriek tomu, vyzerá to tak, že týchto nepriamych úmrtí môže byť ďaleko viac. Už pri dnešných opatreniach môže podľa jedného výpočtu stáť jeden život zachránený vďaka karenténe až 70 životov stratených kvôli zhoršenej ekonomike.

Áno, uvedomujem si, že ako aj pri iných ekonomických analýzach, aj v tomto prípade ide fakticky o veštenie z kávových usadenín. Ako však uvádzam v článku, tento problém nemôže byť argumentom proti takýmto výpočtom. A ako tiež uvádzam v článku, boj proti karanténe obmedzením ekonomiky je viacnásobným pokrytectvom. A to aj preto, že zväčší chudobu, pričom práve chudoba stojí za dnešnou epidémiou koronavírusu.

Spojené nádoby ekonomiky a zdravotníctva

Odhad stratených životov vo svojom článku vypočítal londýnsky ekonóm Paul Frijters. Aj keby sa súčasné opatrenia okamžite zrušili, už teraz aj podľa konzervatívnych odhadov môže svet očakávať ekonomické škody vo výške 50 biliónov dolárov. Ako som písal vo svojom článku “Prečo je blackout nie len ekonomická, ale aj reálna samovražda”, ekonomika a zdravotníctvo sú spojené nádoby. Menší výkon ekonomiky tak automaticky znamená menej zdrojov pre zdravotníctvo, čo automaticky (pri zachovaní rovnakých podmienok) znamená menej zdrojov na liečenie ľudí, čiže odvracanie úmrtí.

Konkrétne britský zdravotnícky systém NHS napríklad počíta s tým, že dodatočných 15 000 libier (nahrubo 20 000 dolárov) v zdravotníctve dokáže v priemere “kúpiť” jeden rok života. Ak teda napríklad liečba za 600 000 dolárov dokáže zachrániť človeku život, a daný človek žije vďaka tomu o 30 rokov dlhšie, na každý rok jeho života zdravotníctvo v priemere vynaložilo spomínaných 20 000 dolárov. Samozrejme, ide len o priemery – v niektorých prípadoch stojí záchrana života oveľa viac peňazí a väčšinou pravdepodobne oveľa menej. Záchrana jedného celého života, pri ktorom by sme počítali s dožitím 75 rokov, by tak stála 1,5 milióna dolárov.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Sulíkovo ministerstvo hľadá spôsob, ako pomôcť v čase koronakrízy ďalším podnikateľom

Ministerstvo plánuje na pomoc podnikateľom použiť aj nevyčerpané prostriedky zo svojho operačného programu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *