sobota , 21 apríl 2018
Home / Zdravie / U majiteľov psov je menšie riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby

U majiteľov psov je menšie riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby

ŠTOKHOLM 19. novembra (WebNoviny.sk) – U majiteľov psov je menšie riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnila britská stanica BBC. Štúdiu uskutočnili na 3,4 milióna Švédoch. Porovnávali pritom národné zdravotné registre osôb vo veku 40 až 80 rokov s registrami psičkárov.

Odporúčame:
Len malé množstvo prípadov rakoviny pankreasu sa dá operovať, liečbe pomôže skorá diagnostika

U majiteľov psov pritom zistili nižšie riziko kardiovaskulárnych chorôb ako u ľudí, ktorí nemajú psa, a to predovšetkým u majiteľov loveckých plemien. Hoci vlastnenie psa môže napomáhať fyzickej aktivite, výskumníci uviedli, že to môže byť aj naopak: pre vlastníctvo psa sa rozhodujú aktívni ľudia.

Podľa ich údajov psy tiež pomáhajú chrániť pred kardiovaskulárnymi chorobami tým, že zvyšujú sociálny kontakt či pocit pohody, alebo aj zmenou majiteľovho mikrobiómu (bakteriálnej mikroflóry). Predpokladá sa totiž, že naň pes môže mať vplyv, keďže mení znečistenie a baktérie v priestoroch domova. Mimoriadne pozitívny vplyv majú psy navyše na ľudí, ktorí žijú sami, ukázala štúdia.

Viac k témam: kardiovaskulárne choroby, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk – U majiteľov psov je menšie riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Stravovacie návyky detí na Slovensku sa zlepšujú, ale negatívom je nízka spotreba mlieka a mliečnych výrobkov

Až 53 percent detí uviedlo, že čerstvé ovocie konzumuje každý deň. BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Stravovacie návyky detí na Slovensku sa zlepšujú, vyplýva z prieskumu Potravinárskej komory Slovenska (PKS). Od roku 2012 sa výrazne znížil počet detí, ktoré pijú sladené nápoje. Až tretina desaťročných nepije sladené nápoje vôbec alebo len raz týždenne. Naopak, negatívnou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *