piatok , 25 septembra 2020
Home / SLOVENSKO / Dokázať autentickosť komunikácie Kočnera a Jankovskej cez Threemu nie je nemožné, tvrdí odborník

Dokázať autentickosť komunikácie Kočnera a Jankovskej cez Threemu nie je nemožné, tvrdí odborník

8.10.2019 (Webnoviny.sk) – Spojiť konkrétnu osobu s konverzáciou cez aplikáciu Threema nie je jednoduché, nie však nemožné. Pre agentúru SITA to povedal odborník na informačné technológie z portálu Živé.sk Martin Hodás.

Polícia má dva telefóny Mariana K.

Podľa neho je kľúčové, či osoba, ktorá komunikovala pomocou aplikácie, podnikla nejaké opatrenia, aby svoju činnosť zahladila. Napríklad tak, že si neprepojila účet v aplikácii Threema so svojím telefónnym číslom alebo e-mailovou adresou.

Takto postupoval podľa medializovaných informácií Marian K., obvinený v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V tomto prípade má polícia k dispozícii dva mobilné telefóny Mariana K., ktoré jej poskytol jeho spolupracovník Peter Tóth.

Ten v prípade zatiaľ figuruje ako svedok. V komunikácii Mariana K. sa spomína napríklad aj bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská, ktorá si s ním údajne vymenila tisíce správ.

Najväčšia miera anonymity

„Vymazanie správ jedným z účastníkov konverzácie nevymaže automaticky správy v telefóne druhého účastníka. Navyše, ktorýkoľvek z účastníkov si môže priebežne vytvárať samostatné zálohy konverzácií mimo aplikácie Threema tak, ako tomu bolo aj v prípade Mariana K. Aby však bolo možné potvrdiť, že je predmetná komunikácia autentická, je potrebné preukázať prepojenie ID používateľa s konkrétnou osobou. To je zložité aj vzhľadom na snahu vývojárov aplikácie Threema o čo najväčšiu mieru anonymity. Pokiaľ používateľ so svojim účtom nespojil e-mailovú adresu alebo telefónne číslo a aplikáciu už z mobilného telefónu odinštaloval, je veľmi komplikované dokázať, že bol naozaj účastníkom konkrétnej konverzácie. To platí pre všetkých účastníkov konverzácie,” uviedol Hodás.

Polícia v prípade komunikácie môže postupovať aj systémom preverenia konkrétnych skutkov, ktoré sa v komunikácii spomínajú. V tomto prípade sú podozriví napríklad aj niektorí sudcovia či spomínaná bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, ktorá si údajne s Marianom K. vymenila cez Threemu tisíce správ.

V nich sa spomína aj ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí, prijímanie úplatkov či zneužívanie právomocí verejného činiteľa. Na medializované podozrenia už reagoval aj minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), ktorý pripravuje disciplinárne podnety na Jankovskú aj sudkyňu Zuzanu Maruniakovú, o čom ako prvá informovala agentúra SITA.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Dokázať autentickosť komunikácie Kočnera a Jankovskej cez Threemu nie je nemožné, tvrdí odborník © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

MetLife predstavuje na Slovensku synonymum finančnej istoty

Spoločnosť MetLife tento rok oslavuje 25 rokov pôsobenia na slovenskom poisťovacom trhu, počas ktorých poistila takmer každého piateho Slováka alebo Slovenku a vyplatila až 141 miliónov  eur v rámci poistných plnení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *