piatok , 15 november 2019
Home / šport / Hokej / Foto: Kanadská pocta bratom Šťastným. Peter, Marián a Anton majú v Québecu svoje súsošie

Foto: Kanadská pocta bratom Šťastným. Peter, Marián a Anton majú v Québecu svoje súsošie

9.8.2019 (Webnoviny.sk) – Slovenská bratská trojica Peter, Marián a Anton Šťastní v osemdesiatych rokoch minulého storočia hokejovo opantala kanadský Québec. V tomto meste na pôsobenie slovenského tria v klube Québec Nordiques nezabudli, od štvrtka dokonca majú aj svoje súsošie s názvom „Dotknúť sa cieľa“.

Súsošie na námestí Jeana Béliveaua

Nachádza sa na miestnom námestí Jeana Béliveaua. Obyvatelia mesta v hlasovaní rozhodli, že chcú, aby týmto dielom zvečnili Petra Šťastného. Na jeho žiadosť však umelci autorov Pierre Brassard a Marie-Pier Lebeauová dopracovali aj jeho dvoch bratov. Peter Šťastný je s 1048 bodmi najproduktívnejší hráč histórie Nordiques.

„Slováci boli vždy hrdí na to, čo v hokejovom svete dokázali bratia Marián, Peter a Anton Šťastní. Toto krásne gesto je symbolickým ocenením toho, čo priniesli klubu Quebec Nordiques a jeho fanúšikom. Mám z toho radosť a úprimne všetkým trom bratom a ich rodinám blahoželám,“ uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prostredníctvom tlačovej správy rezortu.

Na ceremoniáli aj veľvyslanec Vít Koziak

Bratia Šťastní sa vo štvrtok dočkali slov vďaky z rôznych smerov – od zástupcov mesta, predstaviteľov kultúrneho života v regióne až po športové osobnosti.

Na ceremoniáli nechýbal veľvyslanec SR v Kanade Vít Koziak. „Som presvedčený, že súsošie bude oslavou skvelej hokejovej kariéry legendárneho tria ako aj symbolom priateľstva medzi provinciou Québec, Kanadou a Slovenskom,“ poznamenal Koziak.

Peter Šťastný hral za Nordiques v rokoch 1980 – 1990, o dva roky mladší Anton skončil v klube o rok skôr a o štyri roky starší Marián v Québecu pôsobil v rokoch 1981 až 1986. Klub sa v deväťdesiatych rokoch minulého storočia presťahoval do amerického Colorado a premenovali ho na Avalanche. S týmto názvom hrá dodnes.

Viac k témam: NHL
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Kanadská pocta bratom Šťastným. Peter, Marián a Anton majú v Québecu svoje súsošie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Fehérváry čaká na ďalšiu šancu v NHL v „čokoládovom“ meste, snaží sa napredovať každý deň

"Veľmi by som si prial návrat do prvého tímu Washingtonu. Pevne verím, že to bude čoskoro, ale musím byť trpezlivý. Snažím sa napredovať každým dňom, každým zápasom. Na ľade chcem byť v prvom rade zodpovedný v defenzíve, a keď sa podarí, tak aj produktívny vpredu. Pokiaľ budem pokračovať v nastolenom trende, šanca do NHL určite príde,“ povedal Fehérváry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *