Home / POLITIKA / KEDY začne ŠPEHOVANIE zamestnancov? A čo na to exPREMIÉR Fico?

KEDY začne ŠPEHOVANIE zamestnancov? A čo na to exPREMIÉR Fico?

Expremiér a predseda sociálnej demokracie Róbert Fico minulý piatok (26.7.2019) navštívil osobne stavenisko, kde počas krátkeho briefingu oznámil ďalšie opatrenia na ochranu slovenských zamestnancov.

Viac aj vo videu

Loading…

Poslanec slovenského parlamentu Fico ale pozabudol na stavenisku spomenúť, že Súdny dvor Európskej únie rozsudkom zo dňa 14.5.2019 uložil povinnosť členským štátom EU, aby zamestnávateľov zaviazali zaviesť objektívny, hodnoverný a dostupný systém, ktorý umožní merať dĺžku denného pracovného času odpracovaného každým pracovníkom. (ľudovo povedané „špehovanie zamestnancov“)

Čo toto prelomové rozhodnutie z Luxemburgu pre slovenských zamestnancov znamená?

Členské štáty EÚ musia vo svojej legislatíve „uložiť zamestnávateľom povinnosť zaviesť objektívny, hodnoverný a dostupný systém, ktorý umožní merať dĺžku denného pracovného času odpracovaného každým pracovníkom,“ čo svojim spôsobom môže znamenať „špehovanie“ zamestnancov.

K tomuto rozhodnutiu z Luxemburgu sa paradoxne na stavenisku poslanec Fico nevyjadril. Róbert Fico uviedol, že „myslíme na ľudí v ťažkých pracovných podmienkach. Týka sa to napríklad zamestnancov, ktorí musia pracovať počas letných horúčav, ktoré zasiahli v týchto dňoch Slovensko,“ ale o „špehovaní“ a kontrole zamestancov ako ju nariadil Luxemburský súd sa nijako poslanec nezmienil.

„Ide o to, aby pracovníci, ktorí pracujú v extrémnych podmienkach, aby mali stanovené také podmienky aby bolo jednoducho ľudsky pracovať 8 až 10 hodín denne,“ uviedol poslanec Fico.

Ministerstvo zdravotníctva SR už pripravilo novelizáciu vyhlášky č. 99/2016 o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci s účinnosťou od 1.8.2019, ktorá stanovuje presnejšie a prísnejšie podmienky ochrany zamestnanca v prípade, že pracuje v extrémnej horúčave alebo v extrémnom chlade.

R. Fico ďalej konštatoval, že „naša právna úprava má európsky charakter, je kvalitná. Našou povinnosťou je v spolupráci so zamestnávateľmi zabezpečiť, aby všetky podmienky, ktoré sú v tejto vyhláške stanovené budú aj dodržane. Budeme naďalej monitorovať túto novelizáciu, ako sa uplatní v praxi a v spolupráci so zamestnávateľmi a odbormi budeme navrhovať ďalšie zlepšenia v tejto oblasti.“

Otázkou tak ostáva, či vyjadrenia expremiéra Fica o európskom charaktere našej právnej úpravy bude znamenať aj „špehovaniu“ zamestanancov v zmysle rozsudku z Luxemburgu. Celý rozsudok si čitatelia DENNÍKa POLITIKA môžu prečítať TU

Zaujímavé TIPY do DENNÍKa POLITIKA  honorujeme  v spolupráci s naším partnerom na  reklamné plochy a PR články čiastkou  od 10 do 100 EUR.

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKa POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

Denisa Krátka

Zdroj: TU

Loading…

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

ŠOKujúce dôkazy. Ako MATOVIČovci priznili právny štát SLOVENSKO?

140 prípadov nezákonných a úmyselných konaní. Publikácia Úradu vlády SR o týchto činoch má 141 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *