pondelok , 16 decembra 2019
Home / Bulvárne / FIASKO. Rezignuje GEN. PROKURÁTOR? TRIUMFálny ÚSPECH Kotlebu

FIASKO. Rezignuje GEN. PROKURÁTOR? TRIUMFálny ÚSPECH Kotlebu

Rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ktorým zamietol návrh generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na rozpustenie kotlebovej strany ĽSNS údajne generálna prokuratúra naďalej skúma.

DENNÍK POLITIKA sa kauze KOTLEBA – ĽSNS versus generálny prokurátor SR pozrel bližšie na zúbok.

Celá kauza začala podaním GP SR na Najvyšší súd SR. Písali sme o tom TU


Loading…

 

Následne bolo dlho ticho a potom prišlo rozhodnutie NS SR, že kotlebovu stranu nerozpúšta. Písali sme o tom TU

Viaceré médiá v posledných dňoch píšu o skúmaní predmetného rozhodnutia o NS SR generálnou prokuratúrou.

O čo teda ide?  Čo generálna prokuratúra SR na čele s jej generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom vlastne skúma?

DENNÍK POLITIKA oslovil viacerých renomovaných právnikov s otázkou, „Čo môže GP SR vo veci rozhodnutia NS SR robiť?“ – rozhodnutie NS SR TU a aj v plnom znení na konci článku.

Viacerí z nami oslovených právnikov sa k veci vyjadrili len pod rúškom zachovania anonymity. Dôvody sú viac ako pochopiteľné, kauza KOTLEBA – ĽSNS versus generálny prokurátor SR je viac ako výbušná a hrozí  problémami a vyzerá to na debakel GP SR a triumfálne víťazstvo Mariána Kotlebu.

Záver väčšiny nami oslovených právnikov na túto kauzu je poväčšinou takýto: Kauza nerozpustenia kotlebovej strany je rozhodnutím NS SR uzavretá. Zákony a Ústava SR hovoria jasne.

Vo veci sa ďalej na Ústavnom súde SR môže konať, ak dôjde k rozpusteniu alepo pozastaveniu činnosti strany. A to sa v prípade kotlebovej strany neudialo, takže ÚS nemá o čom konať.

4) Ústavný súd rozhoduje o tom, či rozhodnutie o rozpustení alebo pozastavení činnosti politickej strany alebo politického hnutia je v zhode s ústavnými zákonmi a s inými zákonmi.

 

Najvyšší súd však kotlebovu stranu nerozpustil. Dokonca je aj v rozhodnutí NS SR napísané, že opravný prostriedok voči rozhodnutiu NS SR nie je možný

 

„O čom to točí generálna prokuratúra?“ spýtal sa jeden z právnikov a na záver uviedol, že „vec je podľa jeho názoru uzavretá a generálny prokuratúra môže zvažovať maximálne nový podnet a tým pádom nové konanie na nyjvyššom súde. Rozsudokom NS z 29. apríla 2019 sa táto stará vec ukončila a basta.“ 

V prípade, že nami oslovení právnici majú pravdu, generálnej prokuratúre hrozí riadna blamáž a začína byť pochopiteľné, prečo gen. prokurátor J. Čižnár stálen mlčí.

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

spracered.

Zdroj: TU

Loading…

 

 

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

DANKO, SULÍK aj BUGÁR opúšťajú PARLAMENT. HARABÍN je mimo tiež

Šokujúce výsledky prináša nový posledný decembrový prieskum agentúry FOCUS. Prieskum verejnej mienky ukázal naozaj zaujímavé …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *