Home / šport / Ostatné športy / Slovenskí atléti napriek skvelému Volkovi na európskych hrách v Minsku v tímovej súťaži skončili

MINSK 25. júna (WebNoviny.sk) – Slovenský atletický tím v súboji o postup do semifinále na II. európskych hrách v bieloruskom Minsku skončil v netradičnej súťaži Dynamic New Athletics (DNA) v úvodnom štvrťfinálovom dueli na 5. mieste.

Slováci predstihli Švajčiarsko. Zvíťazilo Taliansko pred Gréckom a Lotyšskom, pred Slovákmi skončilo ešte Poľsko. Do semifinále k šestici postupujúcich z 1. kola (Nemecko, Česko, Rusko, Ukrajina, Bielorusko, Francúzsko) sa pridali Taliani a Gréci.

Príjemne prekvapila miešaná štafeta

Slovenský tím začal svoje účinkovanie takisto ako v úvodnom kole – víťazstvom halového majstra Európy z Glasgowa na 60 m Jána Volka v šprinte na 100 m. Strieborný minský medailista v tejto disciplíne triumfoval v protivetre 1,5 m/s časom 10,45 suverénne s náskokom 20 stotín pred Talianom Rigalim, ale bol o 7 stotín horší ako v 1. kole.

Príjemne prekvapila miešaná štafeta na 4 x 400 m v zložení Denis Danáč, Iveta Putalová, Daniela Ledecká, Šimon Bujna, ktorá nečakane zvíťazila v najlepšom slovenskom výkone histórie 3:20,43 min s takmer dvojsekundovým náskokom pred Talianskom (3:22,41) a Gréckom (3:22,88). Víťazné kvarteto stiahlo z predošlého slovenského maxima štvorice Martin Kučera, Alexandra Štuková, Daniela Ledecká, Šimon Bujna z nedeľného 1. kola na EH až 2,22 sekundy.

Slováci štartovali v štafete z poslednej priečky

Bodové zisky po 8 disciplínach boli nasledovné: Grécko 72, Taliansko 62, Lotyšsko 54, Švajčiarsko 50, Slovensko a Poľsko po 47. Slovensko preto vybiehalo na záverečnú stíhaciu štafetu 800 – 600 – 400 – 200 m z poslednej priečky, o ktorú sa delilo s Poľskom.

Na štvrté Švajčiarsko však strácalo na hendikepe len jedinú sekundu (1 bod straty = hendikep 0,33 s). Slováci napokon Švajčiarov predbehli, no Poliaci im výrazne ušli, takže reprezentačný tím obsadil v konečnom účtovaní v prvom z troch štvrťfinálových duelov 5. miesto a EH sa preň skončili.

Dynamic New Athletics – štvrťfinále

MUŽI

100 m: 1. Ján Volko 10,45, 2. Rigali (Tal.) 10,65, 3. Nyfantopoulos (Gréc.) 10,73

110 m prek.: 1. Fofana (Tal.) 13,44,… 5. Marco Adrien Drozda 15,32

výška – o 5. miesto: Tomáš Zeman – Hoffmann (Poľ.) x – x, (T. Zeman skončil 5.), kvalifikácia: T. Zeman – Merlos (Gréc.) 203 – 207, T. Zeman – Bremze (Lot.) x – 202

ŽENY

100 m: 1. Chatzirigová (Gréc.) 11,44,… 5. Monika Weigertová 11,82 – osobný rekord a slovenský výkon roka

100 m prek.: 1. Zbärenová (Švajč.) 13,26,… 3. Lucia Vadlejch 14,13

diaľka – o 5. miesto: Jana Velďáková – Schwarzentruberová (Švajč.) 568 – 577 (J. Velďáková skončila 6.), kvalifikácia: J. Velďáková – Latiniová (Tal.) x – 513, Faková (Poľ.) 568 – 578

oštep – o 5. miesto: Júlia Hanuliaková – Meyerová (Švajč.) 40,78 – 42,51 (J. Hanuliaková skončila 6.), kvalifikácia: J. Hanuliaková – Yfantidouová (Gréc.) 36,73 – 53,12, J. Hanuliaková – Jemaiová (Tal.) 44,45 – 55,27

MIX

4 x 400 m: 1. Slovensko (Danáč, Putalová, Ledecká, Bujna) 3:20,43 – najlepší slovenský výkon histórie (doteraz 3:22,65 kvarteto M. Kučera, Štuková, Ledecká Bujna v 1. kole EH), 2. Taliansko 3:22,41, 3. Grécko 3:22,88

stíhacia štafeta (800-600-400-200 m mix – čisté časy): 1. Taliansko 4:25,53, 2. Grécko a Poľsko obe 4:29,18, 4. Lotyšsko 4:29,28, 5. SR (Jablokov, Štuková, M. Kučera, Weigertová) 4:34,10, 6. Švajčiarsko 4:35,50

KONEČNÉ PORADIE I. ŠTVRŤFINÁLE (určilo ho poradie „stíhačky“, štartovalo sa s hendikepmi): 1. Taliansko 4:28,88 (hendikep +3,35 s), 2. Grécko 4:29,18 (+0,00), 3. Lotyšsko 4:35,28 (+6,00), 4. Poľsko 4:37,53 (+8,35), 5. SLOVENSKO 4:42,45 (+8,35), 6. Švajčiarsko 4:42,85 (+7,35).

Viac k témam: Európske hry v Minsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí atléti napriek skvelému Volkovi na európskych hrách v Minsku v tímovej súťaži skončili © SITA Všetky práva vyhradené.