Home / šport / Futbal / Ukrajina sa teší z historického úspechu, futbalisti triumfovali na MS vo futbale do 20 rokov

LODŽ 15. júna (WebNoviny.sk) – Futbalisti Ukrajiny sa stali majstrami sveta hráčov do 20 rokov. Vo finále XXII. svetového šampionátu v Poľsku zdolali hráčov Kórejskej republiky 3:1 a oslavujú historický úspech.

Ukrajina sa stala dvanástou krajinou, ktorej sa podarilo aspoň raz triumfovať na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie. So šiestimi triumfmi v tomto smere naďalej kraľuje Argentína.

Finále lepšie začala Kórea

Finálové stretnutie sa lepšie začalo pre hráčov z východnej Ázie, keď už v piatej minúte premenil pokutový kop Lee Kang-in. V prvom polčase mali územnú prevahu Ukrajinci a v 34. min sa dočkali vyrovnania, keď svoj prvý gól na turnaji zaznamenal Vladislav Supriaga.

Napokon bol práve útočník Dinama Kijev hrdinom súboja o zlaté medaily. V 53. min si našiel miesto medzi kórejskými stopérmi, počkal si na kolmú prihrávku od spoluhráča a loptu umiestnil k pravej žrdi. Ukrajinci už svoje vedenie nepustili, naopak v 89. min spečatil ich víťazstvo Giorgi Citaišvili.

Taliansko nezískalo medailu

Podobne ako pred dvoma rokmi sa v súboji o tretie miesto predstavilo Taliansko, no tentokrát úspešné nebolo. Európsky zástupca podľahol hráčom Ekvádoru 0:1 po predĺžení, keď o osude stretnutia rozhodol v 104. min striedajúci Richard Mina. Talianov mohla mrzieť najmä situácia zo začiatku pridanej polhodiny.

V 95. min si loptu na biely bod postavil Marco Olivieri, ale neprekonal brankára súpera. Ekvádor tak získal historicky prvú medailu na svetovom šampionáte hráčov do 20 rokov.

Majstrovstvá sveta vo futbale hráčov do 20 rokov

Finále /Lodž/:

Ukrajina – Kórejská republika 3:1 (1:1)

Góly: 34. a 54. Supriaga, 89. Citaišvili – 5. Lee Kang-in (z pok. kopu)

Zápas o 3. miesto /Gdyňa/:

Taliansko – Ekvádor 0:1 po predĺžení (0:0, 0:0)

Gól: 104. Mina

Prehľad víťazov futbalových majstrovstiev sveta do 20 rokov podľa počtu titulov:
6 – Argentína (1979, 1995, 1997, 2001, 2005, 2007)
5 – Brazília (1983, 1985, 1993, 2003, 2011)
2 – Portugalsko (1989, 1991)
1 – Ghana (2009), Španielsko (1999), ZSSR (1977), Juhoslávia (1987), Nemecko (1981), Francúzsko (2013), Srbsko (2015), Anglicko (2017), Ukrajina (2019)

Viac k témam: MS vo futbale do 20 rokov
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajina sa teší z historického úspechu, futbalisti triumfovali na MS vo futbale do 20 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.