štvrtok , 19 september 2019
Home / EKONOMIKA / Informatika / Slovensko napriek pozitívnym hodnoteniam pokleslo v indexe Desi o jednu priečku

Slovensko napriek pozitívnym hodnoteniam pokleslo v indexe Desi o jednu priečku

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) – V každoročnom hodnotení digitálnej výkonnosti členských krajín Európskej únie sa Slovensko umiestnilo na 21. mieste. Vyplýva to z indexu Desi 2019, ktorý zverejnila Európska komisia.

Slovensko sa za posledné roky zlepšilo podľa indexu v digitálnych verejných službách a základných digitálnych zručnostiach verejnosti.

Dôvodom je metodika

Komisia vyzdvihla SR pri hodnotení indikátora „otvorené dáta“, a tiež v oblasti „ľudského kapitálu“, kde Slovensko hodnotí nad priemerom EÚ v indikátoroch ako napríklad základné digitálne zručnosti občanov. Informoval o tom vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Napriek pozitívnym hodnoteniam Slovensko pokleslo v indexe Desi oproti minulému roku o jednu priečku. Jedným z hlavných dôvodov je podľa Rašiho súčasná metodika merania konektivity Európskej komisie (EK), ktorá ráta aj s novým telekomunikačným operátorom na slovenskom trhu.

Lepšie digitálne zručnosti

Ten zatiaľ nedosahuje úroveň pokrytia ďalších operátorov, čo zapríčinilo v indexe prepad z približne 96-percentného pokrytia na 88 %. „Slovensko aktívne spolupracuje s EK na zefektívnení metodiky merania, aby výsledky čo najviac odzrkadľovali skutočný stav,“ uviedol vicepremiér Raši.

Index Desi podľa vicepremiéra Richarda Rašiho ukázal, že sa Slováci v digitálnych zručnostiach zlepšujú. Na Slovensku sa minulý rok podľa údajov uskutočnilo 150 hackatonov (kódovacích podujatí), na ktorých sa zúčastnilo viac ako 10 tis. občanov s priemerným vekom 12 rokov, pričom až 41 % z nich tvorili dievčatá a ženy.

Viac k témam: index Desi
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko napriek pozitívnym hodnoteniam pokleslo v indexe Desi o jednu priečku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Galileo prekročí míľnik, európsky navigačný systém využíva už miliarda používateľov smartfónov

Spomedzi spoločností, ktoré vyrábajú čipy satelitnej navigácie pre smartfóny, dnes 95 % vyrába čipy umožňujúce využívanie systému Galileo, ktorý začal služby poskytovať iba v roku 2016.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *