štvrtok , 19 september 2019
Home / POLITIKA / Politológ: KOTLEBA môže reálne vyhrať eurovoľby. Porazí Smer v populizme?

Politológ: KOTLEBA môže reálne vyhrať eurovoľby. Porazí Smer v populizme?

Radoslav Štefančík je politológ, učí na Ekonomickej univerzite v Bratislave.
Budú toto prvé voľby, ktoré Smer prehrá?

Určité indície tomu nasvedčujú. Aj Igor Matovič nedávno povedal, že odstupuje z kandidátky, aby nevyhrali extrémisti a takýmto spôsobom motivoval svojich voličov. Otázne je, či je to naozaj preto alebo sa obáva, že by sa OĽaNO vôbec nedostalo do Európskeho parlamentu.

Existujú neoficiálne alebo polooficiálne prieskumy verejnej mienky, ktoré napovedajú, že by to mohlo tentokrát dopadnúť v neprospech strany Smer.

To znamená, že by mohli skončiť na úplne inom mieste ako na prvom?

Loading…

 

Vyzerá to tak a netreba sa tomu čudovať. Pravicoví extrémisti posilnili aj od toho momentu, keď Najvyšší súd SR rozhodol, že ich nerozpustí.

Druhá tendencia je, že strana Smer dlhodobo klesá. Vieme si predstaviť, že v tých voľbách, ktoré nie sú pre voliča Smeru až tak podstatné ako národné voľby alebo voľby hlavy štátu, to dopadne ešte horšie.

Na druhej strane, keď sa pozrieme na intenzivitu volebnej kampane, ktorú robia politické strany, vidíme, že extrémisti sú v tomto mimoriadne aktívni. Strana Smer sa akoby zobudila len tento alebo minulý týždeň a oblepila Slovensko bilbordmi. Zdá sa mi, že je to veľmi neskoro.

Čo by znamenalo, ak by Smer porazili extrémisti – kotlebovci?

Potvrdilo by to trend, že sa Smer dostáva na perifériu záujmu. Samozrejme, 16-17 percent je ešte stále veľmi dobrý výsledok, ale keď si uvedomíme, že niekedy dosiahli 40-percentnú podporu obyvateľov, tak je to razantný prepad.

Na druhej strane, keď sa pozrieme na presuny voličov, tak vidíme, že populizmus poráža ešte väčší populizmus. Ak sa Smer doteraz prezentoval 10-12 rokov silným populizmom, tak sme si boli dávno vedomí toho, že takýto populizmus môže poraziť ešte väčší populizmus.

To, čo prezentuje Marian Kotleba, je krajná forma populizmu a voliči začínajú načúvať nielen Robertovi Ficovi, ešte stále predsedovi strany Smer, ale aj Marianovi Kotlebovi.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU

Ďakujeme Radovi za TIP.

Zaujímavé TIPY do DENNÍKa POLITIKA odmeňujeme  v spolupráci s naším partnerom na  reklamné plochy a PR články čiastkou  od 10 do 100 EUR.

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  alebo formou SMS na 0950 857 893

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

Zdroj: TU

Loading…

 

 

 

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

PELLE sa stretával s KOČNEROM a robil mu POSKOKa, tvrdí šéf OĽANO. PELLEGRINIho odkaz: MATovič odiď z POLITIKy.

Premiér Peter Pellegrini znovu vyzval Igora Matoviča, aby pre stretnutie s Kočnerom odišiel z politiky a priložil …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *