štvrtok , 24 máj 2018
Home / POLITIKA / Vysvetlenie prezidenta Kisku: Daňový úrad mal na to iný názor, čo je absolútne bežné

Vysvetlenie prezidenta Kisku: Daňový úrad mal na to iný názor, čo je absolútne bežné

Daňová kauza prezidenta Kisku pokračuje. Jej vysvetlenie predniesol dnes sám prezident, ktorého stanovisko prinášame čitateľom DENNÍKa POLITIKA v plnom znení:

Prezident Andrej Kiska sa v utorok v Prezidentskom paláci vyjadril k anonymu, ktorý dostali viaceré redakcie.

„Včera skoro všetky médiá dostali anonym s informáciami z daňového úradu. Pokladám za správne, aby každý jeden politik, každý jeden verejný činiteľ, akonáhle je podozrenie z čokoľvek, aby sa postavil, vysvetlil, povedal svoj názor a odpovedal na otázky. A ja nemám čo skrývať.

Včera som kontaktoval konateľa spoločnosti KTAG – inžiniera Kučkovského, aby mi podal vysvetlenie k tomu, čo sa udialo. Pán inžinier Kučkovský mi v prvom rade vysvetlil, že spoločnosť KTAG funguje na slovenskom trhu už viac ako 24 rokov. Spoločnosť KTAG každú jednu faktúru, každé jedno DPH vždy načas a v termíne uhradí. K samotnej predmetnej veci: KTAG postupovalo aj v tomto prípade v rámci účtovania na základe zmlúv, ktoré malo uzavreté medzi právnickými a fyzickými osobami. KTAG účtovalo na základe zmlúv a dohôd, ktoré malo s týmito subjektami uzatvorené.

V apríli roku 2014 vznikol nárok na odpočet DPH a tak ako býva zvykom, daňovú úrad prišiel na kontrolu do spoločnosti KTAG. Daňový úrad sa nestotožnil s postupmi účtovania spoločnosti KTAG a s odpočtom DPH nesúhlasil. Na základe toho KTAG okamžite uhradilo DPH vo výške 9.227 eur, ako aj penále vo výške 15.543 eur. Po ukončení roku prebehla kontrola na daň z príjmu, kde na základe tých istých faktúr spoločnosť KTAG doplatila daň z príjmu vo výške 27.114 eur a penále 2.711 eur. Ako býva zvykom, daňový úrad aj v tomto prípade požiadal políciu, aby prešetrila, či nedošlo k porušeniu zákona aj v tomto prípade. Preto sa v januári 2015 začalo vyšetrovanie spoločnosti KTAG. KTAG vyšetrovala krajská polícia v Prešove. Od januára 2015 si vyšetrovateľ vyžiadal všetky faktúry, všetky zmluvy, bolo uskutočnené vypočutie konateľa spoločnosti, pracovníkov spoločnosti, môjho brata, bolo vykonané vypočutie dodávateľov, aby v auguste minulého roku, presne  8.8., vyšetrovateľ všetky materiály spoločnosti vrátil, s tým, že neexistuje dôvod na pokračovanie vyšetrovania a ukončil tento prípad. A to je celý stav veci, s ktorým ma pán inžinier Kučkovský ako konateľ spoločnosti včera oboznámil.

Spoločnosť KTAG fungovala, fakturovala na základe zmlúv a dohôd, daňový úrad mal na to iný názor, čo je absolútne bežné, ako podnikateľ som sa s tým stretol vo viacerých spoločnostiach, že daňový úrad nesúhlasil s nákladovými položkami, ktoré uvádza. Okamžite po tom, ako daňový úrad vyniesol svoj verdikt, DPH bolo doplatené, boli zaplatené penále a takisto sa to dialo aj pri dani z príjmu.

K tomu celému prípadu – predtým, ako vám dám priestor na vaše otázky – ešte dve pripomienky: Za prvé, zase sa jedná o anonym, chcem poprosiť kohokoľvek, ktorúkoľvek organizáciu, pokiaľ má výhrady voči mojej práci, voči mojej minulosti, aby mi to povedali, aby sme o probléme otvorene, jasne aj pred vami médiami diskutovali, aby sa tu neposielali anonymy, o ktorých pôvode nevieme ani odkiaľ skutočne prišli. Druhý je samotný únik údajov z finančnej správy, z daňového úradu. Žiaľ opakovane unikajú údaje z daňových úradov a to, čo malo byť len korešpondenciou medzi našou spoločnosťou, daňovým úradom a políciou sa dostalo navonok. Vyvoláva to zbytočne veľa otázok, hoci prípad bol jasne ukončený a všetko bolo vyjasnené a vysvetlené a znova nám vzniká otázka ako tieto údaje z týchto našich spoločností unikajú.“

Zdroj foto a info: prezident.sk

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Turecký prezident: Minarety jsou naše bajonety, kopule jsou naše helmy a mešity jsou naše kasárna

Tak nám nastal opět ramadán a muslimové v Evropě vehementně požadují, aby se mohli pohodlně postit, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *