sobota , 20 júl 2019
Home / SVET / Vláda v Poľsku tvrdí, že nemá peniaze na splnenie požiadaviek štrajkujúcich učiteľov

Vláda v Poľsku tvrdí, že nemá peniaze na splnenie požiadaviek štrajkujúcich učiteľov

VARŠAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Celonárodný štrajk poľských učiteľov vstúpil v pondelok do druhého týždňa, vláda však tvrdí, že nemá prostriedky na to, aby splnila ich požiadavky, keďže už poskytla veľké ústupky rôznym iným skupinám.

Zarábajú menej ako pokladníčky

Státisíce poľských učiteľov napriek tomu pokračujú v štrajku a požadujú 30-percentný nárast platov, ktoré sú momentálne zväčša nižšie ako platy pokladníčok v supermarketoch. Žiadne ďalšie rokovania s vládou na programe nie sú.

Vláda trvá na tom, že nemôže ponúknuť väčšie ako 15-percentné zvýšenie platov a akýkoľvek výraznejší nárast by zruinoval štátny rozpočet.

To značí, že jej doterajšia veľkorysá politika zameraná na zaistenie si podpory v tohtoročných voľbách narazila na svoj limit. Koncoročné skúšky na základných školách sa však v pondelok konali aj napriek pokračujúcemu štrajku.

Štrajk bez ohraničenia

Štrajk bez časového ohraničenia zo strany učiteľov školských a predškolských zariadení je prvou takouto rozsiahlou akciou chronicky nedostatočne zaplatených poľských pedagógov od roku 1993.

Prichádza v citlivom období pred koncoročnými skúškami v posledných ročníkoch základných a stredných škôl a tiež len niekoľko týždňov pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sú pre tamojšiu vládu kľúčové. Poľskí učitelia momentálne zarábajú od 1 800 do 3 000 zlotých (v prepočte od 420 do 700 eur) mesačne.

Viac k témam: platy učiteľov, štrajk, učitelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda v Poľsku tvrdí, že nemá peniaze na splnenie požiadaviek štrajkujúcich učiteľov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Kosovský premiér Ramush Haradinaj dostal predvolanie od haagskeho tribunálu a odstúpil

Haradinaj bol počas vojny v Kosove v rokoch 1998-1999 veliteľom Kosovskej oslobodzovacej armády.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *