sobota , 20 júl 2019
Home / SVET / GRÉCI neCHCÚ V ATÉNACH MEŠITU

GRÉCI neCHCÚ V ATÉNACH MEŠITU

Včerajšie číslo britského denníka Financial Times sa venuje „zápasu o výstavbu mešity v Aténach“, kde žije asi 250 000 moslimov, ale doteraz nemajú oficiálne miesto na svoje náboženské obrady. Stavba mešity – nedokončená konštrukcia – v štvrti Votakinos je zakrytá vysokými stenami z vlnitého plechu, opevnená ostnatým drôtom a s nápisom „Stop islamu!“ Približne 250 000 moslimov je nútených používať provizórne modlitebne, pivnice a garáže po celom meste. Bitka o mešitu v Aténach súvisí s problematikou migrantov v krajine, ale má predovšetkým historické korene.

Loading…


Podľa prieskumu z roku 2017 iba 36,3 % gréckeho obyvateľstva reagovalo pozitívne na slovo „moslim.“ Islamofóbia v Grécku siaha do roku 1821, keď sa krajina oslobodila od nadvlády Osmanskej ríše a moderný grécky štát začal budovať svoju národnú identitu, pričom dochádzalo k systematickému ničeniu mestskej osmanskej architektúry. Nacionalisticky orientovaní Gréci doteraz odmietajú „mešitu v tieni Akropoly“ a považovali by ju za „návrat k tureckej okupácii.“ V Aténach teda funguje približne 150 provizórnych mešít a iba šesť z nich získalo oficiálne povolenie od štátu. Proti výstavbe mešity v gréckom hlavnom meste sa vyslovil aj aténsky ortodoxný arcibiskup Ieronymos II., ktorý v rozhovore pre grécku televíziu nastolil otázku: „Budú sa títo ľudia modliť alebo sa mešity stanú školami pre džihádizmus a fundamentalizmus ?“

 

Ďakujeme Igorovi za TIP.
Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

spracred.

Zdroj info a foto: TU

Loading…

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Video: Výbuch v čínskom plynárenskom závode zabil najmenej dvoch ľudí, dvanásti sú nezvestní

Výbuch porozbíjal okná na budovách v okruhu troch kilometrov. V Číne často dochádza k priemyselným haváriám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *