štvrtok , 16 august 2018
Home / KULTÚRA / Slovenskí židia na spoločnej ceste s katolíkmi a evanjelikmi

Slovenskí židia na spoločnej ceste s katolíkmi a evanjelikmi

Najvyšší predstavitelia Katolíckej cirkvi na Slovensku, Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) navštívia v dňoch 4. až 7. apríla 2017 Rím a Vatikán. Pozvanie predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislava Zvolenského prijali generálny biskup ECAV a predseda Ekumenickej rady cirkví na Slovensku Miloš Klátik, predseda ÚZŽNO Igor Rintel a viacerí ďalší významní predstavitelia židovskej komunity na Slovensku. Spoločná cesta nadväzuje na sériu mnohých spoločných stretnutí predstaviteľov cirkví a na minuloročnú spoločnú návštevu Svätej zeme, na ktorú pozýval Ústredný zväz židovských náboženských obcí.

Cesta bude v kontinuite dlhodobých vzťahov potvrdením prehlbujúcej sa aktívnej spolupráce, ktorá vzniká v posledných rokoch medzi Katolíckou cirkvou a židovskou komunitou na Slovensku, ktorá ukazuje, že v čase, kedy na celom svete rastie spoločenské napätie a existuje hrozba radikalizácie spoločnosti, je možná aj dobrá a priateľská komunikácia medzi ľuďmi, ktorí sú iného náboženstva.

Žijeme v jednej krajine, na jednom území. Máme spoločnú budúcnosť, ktorú môžeme ovplyvniť najmä intenzívnejšou komunikáciou. Zároveň chceme zdieľať spoločnú zodpovednosť za niektoré témy, ktoré presahujú aj náš štát – všetkým nám záleží na budovaní spravodlivej spoločnosti, uchovaní hodnoty rodiny a iných témach. Toto stretnutie vytvorí priestor pre ďalšiu neformálnu debatu o rôznych celospoločenských témach, týkajúcich sa celého Slovenska.

Zástupcovia katolíckej cirkvi a židovských náboženských obcí na Slovensku sa o deň neskôr zúčastnia na generálnej audiencii s pápežom Františkom vo Vatikáne. Zástupcovia KBS Svätému Otcovi odovzdajú spoločnú knižnú novinku – komentár ku knihe Žalmov, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie kresťanské a židovské spisy. V stredu slovenskú delegáciu príjme vrchný rímsky rabín. Potom sa k skupine pridá evanjelický biskup Klátik. Večer navštívia predstaviteľov cirkevného a kultúrneho života zo Slovenska v Ríme. Vo štvrtok lídrov katolíckej a evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku a židovskej náboženskej obce príjmu na Pápežskej komisii pre náboženské vzťahy so Židmi a u kardinála Kurta Kocha, predsedu Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov. V závere navštívia Baziliku sv. Klementa v Ríme, kde sa nachádza hrob svätého Cyrila.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Neprispôsobiví (Rómovia) sa vy*rali do bazéna. Hovna na koupališti !

Počas víkendu na košickom kúpalisku Červená hviezda vošlo do vody niekoľko ľudí v spodnej bielizni, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *