utorok , 23 október 2018
Home / KULTÚRA / Slovenskí židia na spoločnej ceste s katolíkmi a evanjelikmi

Slovenskí židia na spoločnej ceste s katolíkmi a evanjelikmi

Najvyšší predstavitelia Katolíckej cirkvi na Slovensku, Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) navštívia v dňoch 4. až 7. apríla 2017 Rím a Vatikán. Pozvanie predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislava Zvolenského prijali generálny biskup ECAV a predseda Ekumenickej rady cirkví na Slovensku Miloš Klátik, predseda ÚZŽNO Igor Rintel a viacerí ďalší významní predstavitelia židovskej komunity na Slovensku. Spoločná cesta nadväzuje na sériu mnohých spoločných stretnutí predstaviteľov cirkví a na minuloročnú spoločnú návštevu Svätej zeme, na ktorú pozýval Ústredný zväz židovských náboženských obcí.

Cesta bude v kontinuite dlhodobých vzťahov potvrdením prehlbujúcej sa aktívnej spolupráce, ktorá vzniká v posledných rokoch medzi Katolíckou cirkvou a židovskou komunitou na Slovensku, ktorá ukazuje, že v čase, kedy na celom svete rastie spoločenské napätie a existuje hrozba radikalizácie spoločnosti, je možná aj dobrá a priateľská komunikácia medzi ľuďmi, ktorí sú iného náboženstva.

Žijeme v jednej krajine, na jednom území. Máme spoločnú budúcnosť, ktorú môžeme ovplyvniť najmä intenzívnejšou komunikáciou. Zároveň chceme zdieľať spoločnú zodpovednosť za niektoré témy, ktoré presahujú aj náš štát – všetkým nám záleží na budovaní spravodlivej spoločnosti, uchovaní hodnoty rodiny a iných témach. Toto stretnutie vytvorí priestor pre ďalšiu neformálnu debatu o rôznych celospoločenských témach, týkajúcich sa celého Slovenska.

Zástupcovia katolíckej cirkvi a židovských náboženských obcí na Slovensku sa o deň neskôr zúčastnia na generálnej audiencii s pápežom Františkom vo Vatikáne. Zástupcovia KBS Svätému Otcovi odovzdajú spoločnú knižnú novinku – komentár ku knihe Žalmov, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie kresťanské a židovské spisy. V stredu slovenskú delegáciu príjme vrchný rímsky rabín. Potom sa k skupine pridá evanjelický biskup Klátik. Večer navštívia predstaviteľov cirkevného a kultúrneho života zo Slovenska v Ríme. Vo štvrtok lídrov katolíckej a evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku a židovskej náboženskej obce príjmu na Pápežskej komisii pre náboženské vzťahy so Židmi a u kardinála Kurta Kocha, predsedu Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov. V závere navštívia Baziliku sv. Klementa v Ríme, kde sa nachádza hrob svätého Cyrila.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

LIPŠICov FRONTálný ÚTOK na exŠÉFa kontraROZVIEDKY SIS

Exminister vnútra Daniel Lipšic podáva trestné oznámenie na exšéfa kontrarozviedky Slovenskej tajnej služby Petra Tótha …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *