štvrtok , 20 jún 2019
Home / POLITIKA / Dohodnuté. FICA za sudcu ÚSTAVného SÚDu vyMENUJE Danko

Dohodnuté. FICA za sudcu ÚSTAVného SÚDu vyMENUJE Danko

Zaujímavú informáciu (názor) vyjadril dnes (8.1.2019) bývalý predseda Ústavného súdu Ján Mazák v Denníku N – viac TU

Ján Mazák tvrdí, že:

Viac o tejto téme píšeme aj TU: HORÚCA SPRÁVA: Expremiér Fico kandiduje ne ÚSTAVného SUDcu. AKO reagujú POLITICI?

Prezident Andrej Kiska by sa tak podľa svojho poradcu Mazáka ocitol mimo hry a to napriek tomuto dnešnému (8.1.2019) vyhláseniu prezidenta Kisku, ktoré prinášame čitatelom DENNÍKa POLITIKA v úplnom a necenzúrovanom znení:

„Včera uplynula lehota na podávanie návrhov na obsadenie pozícií sudcov a sudkýň Ústavného súdu Slovenskej republiky. Do národnej rady bolo doručených spolu 40 mien. Rozumiem, že vás zaujíma hlavne vyjadrenie k jednému kandidátovi. Mňa ako prezidenta zaujíma predovšetkým celý ústavný súd a jeho kvalita. V návrhu vidím mená niekoľkých ľudí, ktorých by som s radosťou vymenoval, aj takých ktorých by som nikdy nevymenoval. Moje požiadavky na kandidátov sú známe, dlhodobo nemenné a sú dve. Odbornosť, ale aj morálka.

Loading…

Poslanci a poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky majú k dispozícii dostatočný počet uchádzačov, aby mohli zvoliť 18 vhodných kandidátov tak, ako to predpokladá ústava. Ako prezident som pripravený z nich menovať 9 sudcov a sudkýň ústavného súdu. Neexistuje žiadna reálna prekážka, ktorá by bránila tomu aby zo 40 mien parlament navrhol kandidátov, ktorí spĺňajú nielen odborné, ale aj morálne kritéria na to, aby mohli na ústavnom súde pôsobiť. 

Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa do tohto procesu zapojili. Vážim si záujem a energiu tých, ktorí hľadali a oslovovali kandidátov a kandidátky a predkladali ich nominácie. Ďakujem tiež všetkým, ktorí našli dostatok odvahy a vôle sa o pozície sudcov a sudkýň Ústavného súdu uchádzať, často aj za cenu straty súkromia, či napriek obavám z politizácie voľby.

Je dôležité, aby budúce sudkyne a sudcovia ústavného súdu boli dôveryhodnými ochrancami spravodlivosti aj v očiach verejnosti. Ich doterajší život má vypovedať o odbornosti a charaktere, ktorý dáva záruky, že v najbližších 12 rokoch budú svedomito pracovať pre spoločnosť. A ich rozhodovanie nebude viesť nič iné, než právo a spravodlivosť.

Nasledujúce týždne sú príležitosťou lepšie spoznať tých, ktorí sa o túto úlohu uchádzajú. A my by sme sa mali pokúsiť viac hovoriť o tých, ktorí majú najlepšiu šancu ju zvládnuť. Ako prezident využijem svoje právo vyslať zástupcu na rokovanie ústavnoprávneho výboru, na ktorom prebehne verejné vypočutie všetkých kandidátov a kandidátok.

V polovici februára sa končí funkčné obdobie deviatim z trinástich sudcov a parlament má ústavnú povinnosť konať tak, aby ústavný súd nezostal paralyzovaný. Máme dosť kandidátov na to, aby si národná rada včas vybrala 18 mien. 

V novoročnom príhovore som povedal, že demokracia je proces, ktorý sa nikdy nekončí. Pozostáva z menších aj väčších volieb a pred nami dnes stojí jedna z tých, ktorá bude ovplyvňovať kvalitu právneho štátu a dôveru ľudí v spravodlivosť počas najbližších 12 rokov. Nesmieme našich občanov sklamať.“

Kto je Ján Mazák ?

Ján Mazák, PhD. (* 12. jún 1954, Košice[1]) je slovenský právnik.

Od 7. októbra 2006 do 7. októbra 2012 zastával funkciu generálneho advokáta Súdneho dvora Európskej Únie[2]. Predtým bol predsedom Ústavného súdu Slovenskej republiky[3] ako aj mestského súdu v Košiciach a vykonávateľom ďalších funkcií v súdnej sústave SR. Pôsobil aj ako advokát, vysokoškolský pedagóg a autor monografií, učebníc a článkov. V súčasnosti pôsobí ako profesor občianského a európskeho práva. Je členom Ústavu európskeho práva na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Od decembra 2004 člen Európskej komisie pre demokraciu prostredníctnom práva (Benátska komisia). Člen Európskej spoločnosti verejného práva.

Koncom mája 2014 novozvolený prezident Andrej Kiska predstavil svojich šiestich poradcov a hovorcu. Mazák bol jeden z tzv. „siedmich statočných“ (podľa Kisku).[4] V januári 2015 bol Mazák zvolený Súdnou radou za jedného z kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva.[5]

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

spracred.

Zdroj info a foto: TU, TU a TU

Loading…

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Prázdne slová prezidentky Čaputovej ?

Pripomeňme si niektoré slová novej prezidentky Čaputovej: „Chcem byť prezidentkou všetkých občanov.“ „Neprišla som vládnuť, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *