Home / EKONOMIKA / Europoslanci preverujú podvody v poľnohospodárstve, o ktorých písal aj zavraždený Kuciak

Europoslanci preverujú podvody v poľnohospodárstve, o ktorých písal aj zavraždený Kuciak

KOŠICE 18. decembra (WebNoviny.sk) – Poslanci Európskeho parlamentu z Výboru na kontrolu rozpočtu (CONT) prišli na východné Slovensko, aby preverili podvody v agrosektore, o ktorých písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak.

Farmári z východného aj južného Slovenska z Iniciatívy poľnohospodárov v utorok v Gyňove pri Košiciach a v pondelok v Sobranciach informovali europoslancov o nekalých praktikách, o podozreniach z podvodov, prípadoch korupčného správania a netransparentnom konaní Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

Farmári v utorok svoju nespokojnosť vyjadrili heslami umiestnenými na približne 60 poľnohospodárskych strojoch rozmiestnených v poli pri ceste z Košíc do Gyňova.

Kritika farmárov

Farmári európskych poslancov informovali o konkrétnych prípadoch, kedy podľa ich mienky došlo ku korupcii a podvodom, k porušeniam zákonov zo strany PPA, ktorá nerešpektuje ani rozhodnutia súdov.

Ako uviedol farmár z Gyňova František Oravec, problémom je, ak napríklad kapitálovo silná finančná skupina podnikajúce cez svoju „eseročku“ v agrosektore podá žiadosť o dotácie na rovnaké pozemky ako malý farmár a dotácie sa nikomu nevyplatia.

PPA neskúma, či majú žiadatelia reálny právny vzťah k pozemkom a odkáže ich, nech si to vybavia v občianskoprávnom konaní na súde. Silná firma si môže dovoliť čakať niekoľko rokov, kým malý alebo stredný farmár neskrachuje, pretože on bez dotácií nevie existovať.

Farmári poukázali aj na to, že najmä veľké firmy poberajú dotácie neoprávnene. Kritizovali, že sa od roku 2008 nerobí pozemková úprava – sceľovanie pozemkov, že nefunguje register pozemkov a nájomných zmlúv, do ktorého majú dávať informácie jednotliví užívatelia, no veľkí nájomcovia to nerobia, pretože za to nie je nijaká sankcia.

A uviedli celý rad ďalších problémov, ktoré existenčne ohrozujú najmä stredných a malých farmárov. Ako uviedli, na Slovensku je okolo 1 500 veľkých agrofiriem, no až 17 000 malých a stredných farmárov, ktorí živia seba a svoje rodiny obrábaním pôdy.

Pokračovanie v Kuciakovej práci

V kontrolnom výbore sa venujeme tým najväčším podvodom. Snažíme overiť si ich osobne priamo v krajine a regióne, kde sa dejú. Smrť Jána Kuciaka a jeho partnerky dodnes veľmi rezonuje. My chceme systematicky pokračovať v jeho práci,“ povedal v utorok po skončení niekoľkohodinového rokovania s farmármi poslanec Európskeho parlamentu a člen kontrolného výboru Tomáš Zdechovský.

Dodal, že chcú preveriť všetky prípady, vrátane tých, o ktorých písal Ján Kuciak. Podotkol, že to, čo počuli, je pre nich až neuveriteľné.

Musí existovať niekto, kto toto zastaví. Nie je predsa možné, že ak má niekto súdne rozhodnutie, aby sa nevykonalo. Z toho treba u konkrétnych ľudí, ktorí zadržiavajú platby, alebo sa snažia o podvody, vyvodiť konkrétnu zodpovednosť. Na zajtrajšom stretnutí s generálnym prokurátorom, ministerkou Matečnou a v budúcnosti aj s pánom premiérom a si musíme vysvetliť, že týmto spôsobom európske dotácie nebudú fungovať,“ povedal v utorok Zdechovský. Nechápe, že keď to funguje v 27 krajinách únie, prečo to nemôže fungovať na Slovensku.

Nedostatočné opatrenia zo strany vlády

Zdechovský označil za nedostatočné doterajšie opatrenia zo strany vlády. Tieto opatrenia musia byť podľa neho systémové, musia sa podstatne viac sprísniť a byť vymožiteľné.

Zajtra pani ministerke prednesieme naše osemmesačné poznatky a poznatky získané od OLAF, Európskeho účtovného dvora, ktoré môžu byť prínosné aj pre slovenskú vládu ako spätná väzba,“ dodal.

Je pre nás kľúčové, aby sa tieto veci začali riešiť. Ak tu budú pokračovať podvody, tak sa nechcite dostať do situácie, že Európska únia bude musieť konať,“ povedal Zdechovský. Doplnil, že Slovensko má dosť priestoru, aby to prešetrilo, vyriešilo a urobilo nápravu, pričom by sa to malo stať v priebehu niekoľkých mesiacov.

Zmeny aj na európskej úrovni

Bolo to veľmi zaujímavé stretnutie. Niektoré veci sa pohli, ale idú veľmi pomaly. Ja tiež z jedného zorného uhla vidím, že Pôdohospodárska platobná agentúra je ten gordický uzol, ktorý treba pretnúť, ale je to v rukách pani ministerky a vlády. Máme veľa otázok a očakávame odpovede od pána generálneho prokurátora, i generálneho riaditeľa PPA. Pôdohospodárska platobná agentúra si musí uvedomiť, že je platená vyslovene z bruselských peňazí, zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ a mala by sa správať ako nezávislý orgán, aj keď je riadená ministerstvom pôdohospodárstva, pretože môže stratiť licenciu, môžu jej byť pozastavené finančné prostriedky a zanikne, lebo bez týchto peňazí nemôže fungovať,“ povedala europoslankyňa Monika Smolková.

Ako povedal v utorok europoslanec Ivan Štefanec, eurposlanci sa dozvedeli omnoho viac, ako vedeli doposiaľ a boli to dva veľmi užitočné dni. Ten problém je podľa neho oveľa rozsiahlejší, než ktokoľvek čakal.

Treba, aby PPA a ministerstvo začali konečne rešpektovať zákon a rozhodnutia súdov. Problémom je, že malí farmári sa nemôžu dostať k európskej podpore, na ktorú majú zo zákona nárok a sú často perzekvovaní. Tento stav treba čo najskôr odstrániť,“ uviedol Štefanec.

Vidí, že treba urobiť legislatívne zmeny nielen na národnej, ale aj európskej úrovni. Podľa jeho mienky treba urobiť aj zásadnú rekonštrukciu PPA.

Viac k témam: europoslanci, Európsky parlament, farmári, Gabriela Matečná, Ján Kuciak, Tomáš Zdechovský
Zdroj: Webnoviny.sk – Europoslanci preverujú podvody v poľnohospodárstve, o ktorých písal aj zavraždený Kuciak © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Opozícia pácha v zahraničí „ekonomickú vlastizradu“, podľa Fica Šimečka otočil a Ódorova vláda sa správala ako lenivé vši (video)

Premiér zároveň zdôraznil, že vláda momentálne komunikuje s Bruselom čisto „na technickej úrovni".

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *