Home / VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY / Internet umožňuje šíriť lož zadarmo. A preto ju šírime

Internet umožňuje šíriť lož zadarmo. A preto ju šírime

Je zázrak, že spolu v strednej Európe ešte nebojujete, hovorí Peter Pomerantsev, expert na ruskú propagandu a využívanie nových technológií.

Preberáme v celom znení mimoriadne zaujímavý rozhovor z novín SME.

„Si tam?“ otázka na skype znela naliehavo.

„Mám niečo veľké. Budete to mať prví…“ napísal mi vášnivý novinár, talentovaný publicista a niekedy trochu politický dobrodruh Rus Kosťa Žultajev. Víťaz minuloročnej ruskej ankety Komentátor roka, analytik známeho uralského servera URA.ru. Ponúkol mi sólokapra. Údajne má dôkazy o tom, že český prezident Miloš Zeman bol zvolený podvodom a ten podvod organizovala skupina ruských politických technológov, poradcov, špiónov a PR špecialistov.

Guláš o Zemanovi

Bola to bondovka. Vrátane tajného odovzdávania peňazí na podplácanie členov volebných komisií, schôdzok v kasínach kontrolovaných ruskými priateľmi prezidenta Vladimira Putina či hackerského útoku na volebné počítačové centrum. Informátor je údajne jedným z tých, ktorí v Česku túto operáciu viedli. Meno neprezradí.

Veľa nezmyslov prepletených zjavnou lžou, nepresnosti, polopravdy, falošné stopy, ale aj pravdivé a logické informácie. Guláš. Kakofónia. Článok napriek novinárskej túžbe byť prvý odkladám do pomyselného šuplíka. O pár dní sa tento paškvil objaví na serveri URA.ru a ihneď potom v mnohých českých médiách.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU.
Živím sa hľadaním, triedením, výberom a spracovávaním informácií takmer tridsať rokov. V poslednom čase sa strácam v mori neoveriteľných protirečivých údajov. Niekedy neviem odlíšiť vierohodnú správu od tej, ktorá nestojí za prečítanie.

Neliečite sa, to je chyba

Peter Pomerantsev to vraj vie. Napísal knihu s depresívnym názvom Nič nie je pravda a všetko je možné. Hatí moju vieru v isté oporné body, v to, čo je nemenné a nespochybniteľné. Pomerantsev patrí medzi najväčších expertov na sovietsku a ruskú propagandu a využívanie najnovších technológií.

Sklamal ma. „Ja sa v tom už takisto ťažko orientujem,“ odpovedal na otázku, ako sa má prostý používateľ internetu v tom informačnom zmätku vyznať.

V posledných mesiacoch sú európske médiá zaplnené článkami o informačnej vojne, ktorú vedie Rusko proti zvyšku sveta. Je to skutočne nový jav alebo sme si to predtým nevšimli?

„V sovietskych časoch hrala propaganda významnú úlohu v súperení veľmocí. Po rozpade impéria sa Kremeľ dlho žiadnou informačnou stratégiou nezaoberal. Zlom nastal niekedy v roku 2004. V čase, keď na Ukrajine došlo k prvej z farebných revolúcií, tzv. oranžovej. Vtedy Kremeľ namieril svoju propagandistickú mašinu výhradne proti Ukrajincom. Európa zostávala mimo jeho pozornosti. Teraz je to iné. Z propagandy a informačnej vojny sa stal oficiálny nástroj zahraničnej politiky Ruska.“

Ako významne tradičné metódy obohatil internet?

„Hlavná je v tomto boji ešte stále televízia. Aspoň v Rusku. Internet jej šliape na päty. Okrem toho, že má obrovské kapacitné možnosti, je neuveriteľne lacný. Teraz je možné šíriť lož úplne zadarmo.“

A je tiež ako informačné „delo“ efektívny?

„Na to nemáme overené údaje. Čo však môžeme odhadnúť, je jeho schopnosť zavaliť verejnosť obrovským množstvom rôznych informácií. A z tohto množstva vždy aspoň niečo zaberie. Takže sila internetu je zatiaľ najmä v kapacite – informácií je tak veľa, že niektoré z nich určite zasiahnu cieľ.“

Dostávajú ruské médiá pokyny z najvyšších miest, aby šírili lož?

„Neviem, či majú radu pre lož. To však nie je podstatné. Nejde o to, čo je pravda a čo lož. Ale čo je potrebné. Vy uvažujete v kategóriách akejsi morálky, ale na to zabudnite. Pre Kremeľ je hlavný účel. Ako k nemu dôjsť, to je jedno. S článkom o Zemanovi to skúsili, kúsok pravdy, kúsok lži, zamiešať a uvidíme. Nevyšlo to? To nič, nabudúce to skúsia inak. Žiadne pravidlá novinárskej práce v Rusku neexistujú a nikdy ich ani nectili. To je stará sovietska tradícia – šíriť lož, pomocou ktorej manipulujú verejnosťou. Za ZSSR bolo za šírenie dezinformácie zodpovedné medzinárodné oddelenie Ústredného výboru Komunistickej strany ZSSR. V KGB systematicky vyrábali falošné, vymyslené a účelovo upravené historky, ktoré pchali do médií doma i vo svete. Takže Rusko má dnes na čo nadväzovať a iste nadväzuje. Lživá propaganda zostáva prirodzenou súčasťou ruského štátu.“

Pokladáte za opodstatnené obavy z toho, že Rusko rovnako ako americké voľby ovplyvní aj nemecké, francúzske aj české?

„Najväčší problém vašej otázky je v tom, že nikto nevie, do akej miery ruská propaganda ovplyvnila americké voľby. Nedokážeme to spočítať. Áno, nejakým malým dielikom k víťazstvu Trumpa prispela. Ale nikto z mojich známych, ktorí sa problematikou zaoberajú, neverí, že by Trump vyhral voľby len vďaka Moskve. S prispením áno.

V trójskej vojne má Achilles odovzdať Hektorovmu otcovi jeho telo. Chce za to zlato vážiace rovnako ako Hektorovo telo

. V celej Tróji sa zbiera zlato a nijako nemôžu potrebné množstvo zozbierať. Nakoniec pridajú jeden jediný vlas a jazýček váh sa pohne správnym smerom. Ten vlas, to môže byť ruský vplyv na americké voľby. Samo Rusko bez vnútorného pnutia v USA by Trumpa do Bieleho domu, samozrejme, nedostalo.“

Ako obyčajný čitateľ zistí, čo je ten pomyselný vlas, čo je lož a čo pravda, na ktoré informácie sa môže spoľahnúť a ktoré ani nečítať?

„Stopercentný recept nemám. Iste sa nájde nová technológia, ktorá nám pomôže. Zatiaľ aj v tejto oblasti zlo víťazí.“

Vinou internetu? Je nositeľom zla?

„Naše sociálne väzby silne závisia od informačných technológií. Národ bol ideálnou formáciou, keď hlavnou informačnou technológiou bola knižka alebo noviny. Všetci sme si mysleli, že s objavením internetu sa svet viac spojí, bude skutočne ,jeden svet´. To bola oficiálna mytológia internetu – mal pomôcť zlomiť národné prekážky v prospech jednotného sveta. To tvrdil Mark Zuckerberg, spoluzakladateľ facebooku. Lenže to sa nestalo. Namiesto prepájania naprieč nastal skupinový efekt. Húfujeme sa do skupín, v nich sa izolujeme, vytvárame bubliny. V nich vznikajú nové náboženstvá, ideológie, vízie. Ľudia sa združujú na základe rôznych zhôd, nie národnosti. Ale napríklad temperamentu, strachu… Používatelia internetu nehľadajú nové informácie, ale ľudí s rovnakým svetonázorom. Namiesto toho, aby sa vďaka internetu rozšírilo komunikačné priestranstvo, verejný priestor na diskusiu sa zmenšil. A vraciame sa do éry klanov. Čo možno nepovedie k víťazstvu nacionalizmu, ako ho poznáme, ale k víťazstvu drobnejších ideových skupín, akýchsi plemien.“

Dokážete si to aspoň približne predstaviť?

„Cítim neustály, postupný a trvalý progres čudnej zmesi nacionalizmu prepojeného so štátnym kapitalizmom s momentmi populizmu. Som si istý, že veľký projekt, podľa ktorého sme teraz žili a ktorý nám dával motiváciu, sa končí. Buď sa nám ho podarí naplniť novou ideou, novými cieľmi, alebo nastúpia iné sily.“

A ako v tomto svete obstojí stredná Európa?

„Keď sa pozriem na mapu a na strasti, ktoré krajiny prežili, vidím, že väčšina krajín stredoeurópskeho regiónu nikdy nebrala do úvahy vlastný nacizmus a nacionalizmus. Nikdy ste nepokladali za vhodné sa z týchto chorôb liečiť. A preto je zázrak, že spolu ešte nebojujete, že ani etnické šarvátky zatiaľ nevznikli. Trebárs medzi Rumunskom a Maďarskom. Myslím, že to je do značnej miery zásluha NATO. Ak sa NATO rozpadne, povedie to k množstvu sporov aj u vás.“

Nie k veľkej európskej vojne?

„Zatiaľ u vás nevidím militarizáciu. Neviem si predstaviť, že by maďarské tanky vchádzali do Bukurešti. Avšak drobné nonstop konflikty u vás predvídam. Jedni budú biť Rómov, druhí utečencov, iní sa pobijú pre peniaze, polia… A potom bude nasledovať chudoba. Chudoba a mravná úbohosť. Isté je, že liberalizmus je na konci síl. Čo nastúpi na jeho miesto, neviem. Ale viem, že to nebude taký svet, o akom sníval Václav Havel.“

Peter Pomerantsev
Narodil sa v roku 1977 v ukrajinskom Kyjeve.

S rodičmi emigrovali, žili v Mníchove i Londýne, kde sa usadil aj ako dospelý.

V roku 2001 odcestoval do Moskvy, kde pracovalv televíziách ako investigatívny novinár, dramaturg, tvorca reality show.

Po desiatich rokoch sa vrátil do Londýna.

Spolupracuje na novinárskom internetovom projekte Coda Story, píše články, väčšinou o ruskej zahraničnej politike, a knihy.

Posledná z nich vyšla teraz v češtine pod názvom Nič nie je pravda a všetko je možné.

Zdroj: http://komentare.sme.sk/c/20415439/internet-umoznuje-sirit-loz-zadarmo.html#ixzz4TbM6mKwj

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ako a koľko zarába USA na vojne na UKRAJINE ? ŠOKujúce odhalenia

Deväť mesiacov po invázii na Ukrajinu začína Vladimir Putin lámať Západ. Najvyšší európski predstavitelia sú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *