štvrtok , 20 jún 2019
Home / EKONOMIKA / SPEČATENÉ: ZAPLATÍME 1,5 miliardy eur za 14 lietadiel F-16 do USA

SPEČATENÉ: ZAPLATÍME 1,5 miliardy eur za 14 lietadiel F-16 do USA

Slovenská republika nakúpi stíhačky F-16 Block 70/72 americkej výroby. Príslušné dokumenty v stredu slávnostne podpísali minister obrany Peter Gajdoš (SNS) a viceprezidentka spoločnosti Lockheed Martin Ana Wugofski. Obstarávať sa bude 14 kusov lietadiel, letecká výzbroj, logistická podpora a výcvik leteckého aj pozemného personálu. Stíhačky majú byť dodané do konca roka 2023.

„Zavŕšili sme proces obstarania nových stíhacích lietadiel. Slovenská republika ukončí ochranu vzdušného priestoru lietadlami MiG-29 a nakúpi lietadlá F-16, najmodernejšiu verziu. Slovensko podpísalo dokumenty, na základe ktorých nakúpi 12 jednomiestnych a dve dvojmiestne, ktoré budú slúžiť na výcvik,“ ozrejmil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý bol osobne pri podpise kontraktu.

Loading…


Nákup nových supersonických lietadiel označil premiér za významný počin, keďže ide o investíciu v objeme viac ako 1,6 miliardy eur za celý balík. „Slovensko sa tým hlási k svojim záväzkom navyšovať výdavky na vyzbrojovanie a dosiahnuť žiadaný cieľ na úrovni dvoch percent z HDP,“ deklaroval predseda vlády s tým, že Slovensko chce vyslať jasný signál o svojom ukotvení v EÚ a NATO.

Gajdoš spresnil, že Slovensko bude po nákupe stíhačiek plne kompatibilné so štátmi NATO a EÚ. Do roku 2022 krajine výrobca dodá štyri kusy lietadiel, v roku 2023 zvyšných desať. Súčasťou kontraktu je aj výcvik leteckého personálu. Dovedna pôjde o pilotov a 160 profesionálnych vojakov, ktorí sa budú pripravovať v USA. Dohodnutý je aj servis lietadiel a možnosť ich reklamácie po dobu dvoch rokov.

„SLOVENSKO POSILNÍ SVOJU OBRANU STÍHAČKAMI F-16, Dnes sme zahájili proces nákupu stíhačiek F-16 americkej výroby. Slovenská republika dnes oficiálne podpísala dokumenty, na základe ktorých kúpi 14 lietadiel. Pred samotným podpisom zmlúv vláda potvrdila, že nevidí žiadne prekážky, ktoré by bránili uzavretiu tohto významného kontraktu. Som veľmi rád, že sme mohli dnes túto zmluvu podpísať aj za účasti námestníka ministra zahraničných vecí USA Johna Sullivana. Slovenská republika chce vyslať jasný signál, že svoje postavenie naďalej vidí tak v EÚ, ako aj v NATO,“ uviedol vo svojom vyhlásení na FB premiér Peter Pellegrini.

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk alebo formou SMS na 0950 857 893

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

spracred.

Zdroj info a ilustračné foto: TU a web a TU  a TU

Loading…

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Dolár klesol voči jenu aj oproti euru, trh čakal na rozhodnutie Fed-u o úrokových sadzbách

Nepredpokladá sa, že Fed ohlási prvé zníženie úrokov po viac ako desaťročí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *