sobota , 23 február 2019
Home / SLOVENSKO / Duo výtvarníkov, ktorí pomaľovali bustu Vasila Biľaka, uznali vinnými

Duo výtvarníkov, ktorí pomaľovali bustu Vasila Biľaka, uznali vinnými

SVIDNÍK 5. decembra (WebNoviny.sk) – Sudca Okresného súdu vo Svidníku na stredajšom hlavnom pojednávaní v trestnej veci, uznal výtvarníkov – Petra K. a Ľuboša L. za vinných z prečinu poškodzovania cudzej veci formou spolupáchateľstva.

Prečinu sa mali dopustiť tým, že červenou farbou postriekali pamätník bývalého komunistického politika Vasiľa Biľaka. Trestné oznámenie pre poškodzovanie cudzieho majetku podala Komunistická strana Slovenska.

Obžalovaní a poškodení sa odvolali

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová, sudca Okresného súdu Svidník obom obžalovaným uložil trest odňatia slobody vo výmere dvoch mesiacov s podmienečným odkladom výkonu trestu na skúšobnú dobu v trvaní 18 mesiacov.

Obžalovaným bola zároveň uložená povinnosť nahradiť škodu vo výške po 80 eur. Rozsudok Okresného súdu Svidník nie je právoplatný. Odvolali sa obžalovaní aj poškodení (KSS, pozn. SITA) Prokurátor si ponechal lehotu na vyjadrenie.

Bustu pred vyčistením ukradli

Pamätník s bustou a s nápisom „Pravda zostane pravdou“ odhalila Komunistická strana Slovenska rok po smrti Vasiľa Biľaka 21. februára 2015 v jeho rodnej obci Krajná Bystrá (okr. Svidník). Pamätník vzbudil vo verejnosti protichodné reakcie, keďže osoba Vasiľa Biľaka je spájaná s podpisom na pozývacom liste pre okupačné vojská Varšavskej zmluvy v roku 1968 do Československa.

V deň inštalácie pamätníka v nočných hodinách bustu bývalého komunistického funkcionára obliali na protest červenou farbou a na pamätník napísali nápis „sviňa“. K tomuto skutku sa verejne priznali práve dvaja obžalovaní občianski aktivisti z Košíc. Škodu najprv vyčíslili na 3 500 eur, na súde KSS požadovala od obžalovaných náhradu vo výške 1 600 eur. Bustu neskôr ešte pred jej vyčistením niekto ukradol.

Viac k témam: KSS Komunistická strana Slovenska, vandalizmus, Vasil Biľak
Zdroj: Webnoviny.sk – Duo výtvarníkov, ktorí pomaľovali bustu Vasila Biľaka, uznali vinnými © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mistrík vníma podporu v prezidentských voľbách ako signál, že svojimi postojmi vie ľudí spájať

Prezidentský kandidát Robert Mistrík uviedol, že reprezentuje široké názorové a politické spektrum. BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) – Podporu od rôznych politických subjektov vníma Robert Mistrík ako signál, že svojimi postojmi a hodnotami vie ľudí spájať. „Podporujú ma strany Sloboda a Solidarita, SPOLU, Strana maďarskej komunity a spolu s inými kandidátmi aj Obyčajní ľudia a nezávislé

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *