sobota , 23 február 2019
Home / KULTÚRA / V priestoroch trnavskej radnice vystavili byzantské ikony, predstavujú Sväté písmo v obrazoch

V priestoroch trnavskej radnice vystavili byzantské ikony, predstavujú Sväté písmo v obrazoch

TRNAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Výstavu byzantských ikon prevažne neznámych autorov z obdobia od 15. až do 19. storočia otvorili v západnom krídle historickej radnice v Trnave.

Vystavené ikony pochádzajú zo zbierok SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku a občianskeho združenia Ikona zo Žiliny. Výstava potrvá do polovice decembra, pripravili ju Gréckokatolícka farnosť v Trnave a Klub priateľov Trnavy.

Ikona je oknom do neba

Ikony sú vo východnej cirkvi uctievané od 2. storočia, považované sú za „okná do neba“. Ikonopisci museli pri ich tvorbe dodržiavať presne stanovené pravidlá.

Dnešný uponáhľaný svet nás stále kamsi ženie, volá nás za niečim materiálnym a ikona je miesto, pred ktorým sa musíme zastaviť, zadívať sa a trošku sa dostať do takého pokoja. Ikona je naozaj oknom do neba,“ povedal správca gréckokatolíckej farnosti v Trnave František Fedorišin. Ikony sú charakteristickou súčasťou pravoslávnych a gréckokatolíckych kresťanských chrámov.

Odkrývač vopred daných obrazov

Autori prevažnej väčšiny ikon sú anonymní. Ikonopisci sa podľa vysvetlenia Ladislava Puškára z Múzea ukrajinskej kultúry pod svoje diela nepodpisovali, pretože sa nepovažovali za ich skutočných tvorcov, ale len za odkrývačov vopred daných obrazov. V minulosti bolo povolanie ikonopisca podľa neho rovnocenné s kňazským povolaním.

Ikony sú obrazy s kresťanskou tématikou, najčastejšie sú tvorené temperami na podložku z dreva. V prípade ikon sa nehovorí o maľovaní, ale o ich písaní, pretože predstavujú Sväté písmo v obrazoch.

Viac k témam: Gréckokatolícka cirkev, ikony, Pravoslávna cirkev, SNM Slovenské národné múzeum
Zdroj: Webnoviny.sk – V priestoroch trnavskej radnice vystavili byzantské ikony, predstavujú Sväté písmo v obrazoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Foto: Na Plese v opere vyzbierali rekordnú sumu, tisíce eur pomôžu zdravotne znevýhodneným deťom

Vďaka vyzbieraným financiám mohli byť pod záštitou Nadácie pre deti Slovenska spustené projekty, v rámci ktorých je v školách s pomocou regionálnych odborných konzultantiek vytvorený priestor na rozvoj vzdelávania, ktoré rešpektuje individuálne potreby všetkých detí. BRATISLAVA 8. február (WebNoviny.sk) – Devätnásty ročník dobročinného Plesu v opere pomôže opäť rozvoju inkluzívneho vzdelávania – a to najvyššou čiastkou za

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *