sobota , 23 február 2019
Home / POLITIKA / NEMECký PREZIDENT: ŽIDovská komunita je DARom pre NEMECko

NEMECký PREZIDENT: ŽIDovská komunita je DARom pre NEMECko

Nemecký prezident  Frank-Walter Steinmeier a rabín Yehuda Teichtal spoločne v Berline oslávili včera (2.decembra 2018) začiatok židovského sviatku Hanukkah.

Napriek daždivému počasiu spoločne zasvietili 10 metrov vysoký svietnik pred Brandeburskou bránou po viac ako 80tich rokoch od  „Kryštáľovej noci,“ ktorou sa začali pogromy na Židoch v hitlerovskom Nemecku.

Nemecký prezident na ceremoniále tiež uviedol, že  „židovská komunita je darom pre Nemcko“

Čo je Chanuka?

Chanuka (hebr. חנוכהjidiš výslovnosť Chanike) alebo Sviatok svetiel alebo Sviatok zasvätenia je židovský sviatok, ktorý sa začína 25. dňa v židovskom mesiaci kislev a trvá osem dní. Je spomienkou na znovuzasvätenie Jeruzalemského chrámu Makabejcami po jeho znesvätení Antiochom IV. Epifanom. V židovských domácnostiach sa zapaľujú sviečky na osemramennom svietniku (chanukija), každý deň o jednu sviečku viac. Deviate, stredné rameno slúži ako pomocník pri zapaľovaní.

spracred.

Zdroj info a foto: TU und TU

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Video: V Medellíne zbúrali dom niekdajšieho drogového bossa Pabla Escobara

V roku 1988 prežil útok konkurenčného Cali kartelu a odvtedy bol neobývaný. MEDELLÍN 22. februára (WebNoviny.sk) – Úrady v kolumbijskom meste Medellín nechali v piatok zbúrať dom niekdajšieho drogového bossa Pabla Escobara. Na zbúranie poschodovej rezidencie, ktorú Escobar nazval Mónaco, bolo potrebných 180 rozbušiek. Demoláciou uskutočnili o 11:53 miestneho času, z okolia vopred preventívne evakuovali

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *