utorok , 26 marec 2019
Home / EKONOMIKA / Doprava a infraštruktúra / Bratislava a Košice nemusia vrátiť milióny eur, Európska komisia uznala DPH za oprávnený výdavok

Bratislava a Košice nemusia vrátiť milióny eur, Európska komisia uznala DPH za oprávnený výdavok

KOŠICE 9. novembra (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) v piatok rozhodla, že Košice ani Bratislava nebudú musieť vracať peniaze, ktoré dostali z európskych fondov na modernizáciu dopravy a uznala, že zmluva bola podpísaná na nenávratné prostriedky vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH).

Novinárov o tom na brífingu informoval podpredseda vlády Richard Raši. Je to podľa neho dobrá správa pre Košice i pre Bratislavu.

Ako uviedol Raši, problém preplácania DPH pri týchto projektoch vznikol v roku 2016, kedy riadiaci orgán vyslovil názor, že sa nemá preplácať DPH pre prijímateľov pri investíciách vo verejnej doprave. Pre mesto Košice to znamenalo, že nebude preplatených 14,5 milióna eur z DPH, pričom celková daň na projekt modernizácie električkových tratí v Košiciach bola 15,683 milióna eur. Dodal, že toto rozhodnutie má pozitívny dopad aj na Bratislavu, ktorej bude preplatených minimálne 25 miliónov eur.

Niektoré krajiny EÚ začali argumentovať, že DPH sa nemá preplácať, lebo verejnú dopravu zabezpečujú dopravné podniky, ktoré sú platcami DPH. Košice i Bratislava argumentovali, že prijímateľom nenávratnej finančnej pomoci sú mestá, ktoré nie sú platcami DPH a nedostávajú preplatenú DPH od štátu, ani zo strany EK,“ povedal Raši. Doplnil, že táto argumentácia zo strany miest ako aj úradu riadiaceho orgánu operačných programov bola nakoniec úspešná a daň z pridanej hodnoty na infraštruktúrne projekty miest Košice a Bratislava bude oprávneným výdavkom.

Viac k témam: EK Európska komisia, eurofondy, Košice
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislava a Košice nemusia vrátiť milióny eur, Európska komisia uznala DPH za oprávnený výdavok © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Čína investuje do leteckej dopravy, od Airbusu nakúpi stovky nových lietadiel A320

Spoločnosť China Aviation Supplies Holding Company si objednala 290 lietadiel Airbus A320 a desať strojov Airbus A350. PARÍŽ 26. marca (WebNoviny.sk) – Čína kupuje od európskeho výrobcu lietadiel Airbus 300 strojov. Dohodu podpísali v pondelok počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga vo Francúzsku. Spoločnosť China Aviation Supplies Holding Company si objednala 290 lietadiel Airbus A320

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *