sobota , 24 august 2019
Home / EKONOMIKA / Taliansko bude mať podľa Bruselu najpomalšie rastúcu ekonomiku eurozóny, môže za to návrh rozpočtu

Taliansko bude mať podľa Bruselu najpomalšie rastúcu ekonomiku eurozóny, môže za to návrh rozpočtu

BRUSEL 8. novembra (WebNoviny.sk) – Ekonomika Talianska, ktoré je v spore s Európskou úniou v otázke rozpočtu, bude do roku 2020 podľa novej prognózy Európskej komisie (EK) najpomalšie rastúcou ekonomikou eurozóny.

EK očakáva, že talianske hospodárstvo v budúcom roku posilní iba o 1,2 percenta, pričom Rím predpokladá, že ekonomika krajiny sa zväčší o 1,5 percenta. Pre rok 2020 komisia prognózuje rast talianskeho hrubého domáceho produktu (HDP) iba na úrovni 1,3 percenta, čo je opäť o 0,3 percentuálneho bodu menej, ako predpovedá Rím.

Výsledkom slabšieho rastu talianskeho hospodárstva budú podľa Európskej komisie vyššie rozpočtové deficity krajiny, predovšetkým v budúcom roku. Taliansko odhaduje, že schodok jeho rozpočtu bude v budúcom roku na úrovni 2,4 percenta HDP, ale podľa predikcie Bruselu dosiahne výšku 2,9 percenta HDP.

Komisia kritizovala Taliansko pre jeho plán zvýšenia výdavkov, ktorý znamená trojnásobne vyšší deficit v budúcom roku, ako sa pôvodne dohodlo. Taliansko musí komisii predložiť revidovaný návrh rozpočtu do 13. novembra. Zdá sa však, že Rím bude trvať na svojich zámeroch, čo vytvára možnosť sankcií zo strany EK.

Zdroj: Webnoviny.sk – Taliansko bude mať podľa Bruselu najpomalšie rastúcu ekonomiku eurozóny, môže za to návrh rozpočtu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Skrátený pracovný týždeň v U. S. Steel Košice už nepredĺžia, hoci sa situácia na trhu nezmenila

Motivačný program pre zamestnancov bol predĺžený do 30. augusta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *