utorok , 26 marec 2019
Home / EKONOMIKA / Zdravotníctvo / Rozpadávajúci stav ambulantnej starostlivosti má zlepšiť virtuálna integrácia

Rozpadávajúci stav ambulantnej starostlivosti má zlepšiť virtuálna integrácia

BRATISLAVA 1. novembra (WebNoviny.sk) – Ambulantná zdravotná starostlivosť je na Slovensku v súčasnosti fragmentovaná. Situáciu má zlepšiť virtuálna integrácia cez e-health. Vyplýva to z Návrhu Národného investičného plánu SR na roky 2018 až 2030.

Fragmentácia v ambulantnom sektore podľa návrhu spôsobuje nedostatok koordinácie a má negatívny vplyv na kvalitu zdravotnej starostlivosti. Virtuálna integrácia zlepší kvalitu a efektivitu aj prostredníctvom vybudovania siete integrovaných centier zdravotnej starostlivosti (ICZS).

Dostatok personálnych kapacít do novovzniknutých centier má zabezpečiť prijímanie všeobecných lekárov a špecialistov prostredníctvom rezidentského programu (cielene finančne podporované špecializačné štúdium). Vďaka nemu budú lekári v tých regiónoch, kde pretrváva ich nedostatok a často majú vysoký vekový priemer. Zavedenie ICZS má stáť zhruba 150 mil. eur.

Cieľ zavedenia centier patrí do sledovanej oblasti ambulantnej starostlivosti. Okrem nej návrh národného investičného plánu ráta so zlepšením v sektore verejného zdravotníctva, ale aj ústavnej zdravotnej starostlivosti. Investície a zmeny vo všetkých týchto oblastiach budú stáť zhruba 1,8 mld. eur.

Viac k témam: centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Rozpadávajúci stav ambulantnej starostlivosti má zlepšiť virtuálna integrácia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Za zdržaním oddlžovania nemocníc môžu byť ozdravné plány aj záujem dodávateľov, tvrdí INESS

Administratívne procesy druhej etapy oddlžovania sa skončili 6. marca tohto roku s výnimkou úhrad dodávateľom. BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) – Za zdržaním oddlžovania nemocníc môžu byť ozdravné plány aj záujem dodávateľov. Pre agentúru SITA to uviedol analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Martin Vlachynský v reakcii na aktuálny priebeh druhej etapy oddlžovania zdravotníckych zariadení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *