streda , 21 november 2018
Home / EKONOMIKA / Zdravotníctvo / Počet nemocničných lôžok aj vek nemocníc sa má znížiť, stav v zdravotníctve je potrebné zlepšiť

Počet nemocničných lôžok aj vek nemocníc sa má znížiť, stav v zdravotníctve je potrebné zlepšiť

BRATISLAVA 28. októbra (WebNoviny.sk) – Do roku 2030 sa má znížiť počet nemocničných lôžok aj vek nemocníc. Vyplýva to z Návrhu Národného investičného plánu SR na roky 2018 až 2030. Chronickým problémom v ústavnej zdravotnej starostlivosti je totiž podľa návrhu príliš hustá a neefektívna sieť nemocníc a ich prevádzka.

Priemerný vek nemocničných budov je 42 rokov a počet nemocničných lôžok na tisíc obyvateľov je 6,4 lôžka, kým priemer Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) je 5,1 lôžka na tisíc obyvateľov. V súčasnosti existuje 4,7 lôžka akútnej starostlivosti na tisíc obyvateľov, ich obložnosť je na úrovni 66,5 %. Priemer OECD je pritom 3,5 lôžka na tisíc obyvateľov a ich obložnosť je 75,2 %.

Na zlepšenie stavu infraštruktúry je podľa investičného plánu potrebné zníženie počtu lôžok na približne 3,5 nemocničného lôžka na tisíc obyvateľov, pričom pri akútnej starostlivosti by to bolo 2,5. Priemerná dĺžka akútnej hospitalizácie by mala byť 5 dní a priemerný vek nemocničných budov sa má do roku 2030 znížiť na úroveň 25 rokov.

Týmito zmenami by sa mal naplniť jeden z cieľov investičného plánu – zlepšenie infraštruktúrneho stavu v zdravotníctve. Návrh Národného investičného plánu SR na roky 2018 až 2030 má v rámci ústavnej zdravotnej starostlivosti optimalizovať aj časovú dostupnosť štandardnej i vysokošpecializovanej starostlivosti v súlade s najvyššími štandardmi (nemocnica do 45 minút, špecializovaná starostlivosť do 60 až 90 minút).

Viac k témam: nemocnice, OECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, zdravotná starostlivosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet nemocničných lôžok aj vek nemocníc sa má znížiť, stav v zdravotníctve je potrebné zlepšiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Odborári odmietajú viac pacientov na lekára a hovoria o zhoršení zdravotnej starostlivosti

Združenie žiada zlepšenie zdravotnej starostlivosti zabezpečením dostatku personálu pri pacientoch. BRATISLAVA 19. novembra (WebNoviny.sk) – Lekárske odborové združenie (LOZ) odmieta zvyšovanie počtu pacientov na lekára a sestru v najnovšom návrhu personálnych normatívov. Informovalo o tom v tlačovej správe. Žiada tiež zlepšenie zdravotnej starostlivosti zabezpečením dostatku personálu pri pacientoch. „Odmietame, aby minimálne personálne normatívy boli vytvárané

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *